Bakanlar kurulu toplanıyor. gözler alınacak yeni kararlarda
Haber
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 10:59 Bu haber 530 kez okundu
 
Bakanlar kurulu toplanıyor. gözler alınacak yeni kararlarda
Gözler bugün toplanacak kabine toplantısında. Kademeli normalleşme ile ilgili detayların ortaya çıkacağı toplantı öğleden sonra toplanması bekleniyor.
GÜNDEM Haberi
Bakanlar kurulu toplanıyor. gözler alınacak yeni kararlarda

Dün açıklanan kademeli normalleşmenin ilk etabı 1 Haziran'da bitiyor. Ancak normalleşmenin sonraki aşamalarında da Türkiye’nin koronavirüs tedbirleriyle yaşamaya devam edeceği bekleniyor. Bu önlemlerin uygulanacağı tarihleri bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak kabine toplantısında belli olacak. Recep Tayyip Erdoğan'ın toplantı sonrası açıklama yapması bekleniyor.

Koronavirüs salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00'da başlayan "tam kapanma" dönemi, bugün saat 05.00 itibarıyla sona ererken 1 Haziran Salı günü saat 05.00'e kadar uygulanacak "kademeli normalleşme" dönemi başladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından dün 17 Mayıs - 1 Haziran tarihleri arasında uygulanacak pandemi tedbirleri ve yasakları paylaşılmıştı. 1 Haziran 2021'e kadar kademeli normalleşmenin ilk aşaması olacak. Ardından diğer aşamalara geçilecek. Bu aşamalarda sosyal hayatın nasıl olacağına ilişkin birçok soru var. Bu konular bugün yapılacak olan Kabine toplantısında ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada, "Niyetimiz Mayıs ayı sonuna kadar nispeten ihtiyatlı hareket etmeyi sürdürmektir. Haziran ayıyla birlikte günlük hayatı daha da rahatlatacak şekilde tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, bir sunum gerçekleştireceği toplantıda, 17 günlük tam kapanma sürecinin sonuçları analiz edilecek. Nüfusa oranlı il vaka haritası üzerinde değerlendirme yapılacak.  Günlük 10-12 bin bandındaki vaka sayısını daha da aşağı düşürmek amacıyla, ay sonuna kadar kademeli normalleşme tedbirleri ile devam edilecek.

1 Haziran sonrası tedbiriler

Kabine toplantısında 1 Haziran sonrası, yani yaz aylarında hangi tedbirlerin uygulanacağı şekillenecek.  Toplantıda, esnafın durumu da masaya yatırılacak. Normalleşme adımları kapsamında iş yerlerinin açık kalması için atılacak adımlar değerlendirilecek.

Aşılama süreci

Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan aşı sayısı 26 milyona yaklaştı. Sinovac ve BioNTech aşılarının ardından Rusya'nın Sputnik V aşısı da yakında kullanılmaya başlanacak. Bu çerçevede toplantıda, Türkiye'deki son durum ve aşı tedarikindeki yol haritası üzerinde de durulacak, yerli aşı çalışmaları ele alınacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakanlar kurulu, pandemi kuralları, recep tayyip erdoğan, salgın tedbirleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı