Bakan Soylu iddiaların araştırılmasını istedi
Haber
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 14:20 Bu haber 298 kez okundu
 
Bakan Soylu iddiaların araştırılmasını istedi
Sedat Peker'in iddialarına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu harekete geçti. Avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak iddialar ile ilgili araştırma isteyen Bakan Soylu, Sedat Peker hakkında da suç duyurusunda bulundu.
- Haberi
Bakan Soylu iddiaların araştırılmasını istedi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu avukatı aracılığıyla başsavcılığa yaptığı başvuruda, organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker ve örgüt üyelerine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında kısa süre önce kolluk kuvvetlerince operasyon yapıldığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

TAMAMEN ALGI

"İçişleri Bakanı olan müvekkilimin bilgisi dahilinde yapılan bu operasyon sonrası organize suç örgütü lideri, özellikle müvekkilimin kendisiyle ilgili açıklamalar yapmasından sonra müvekkilim hakkında da gerçeğe aykırı, tamamen algı yaratmaya yönelik uydurma içerikli video yayımladı. Söz konusu videoların içeriği incelendiğinde müvekkilim ile ilgili daha önce de kötü niyetli çevrelerce dile getirilen dedikodu niteliğinde hususlar ile birlikte uydurma hikayelerle iftira ve hakaretlerde bulunulduğu kolaylıkla tespit edilebilecektir.

ARAŞTIRILMASINI İSTİYORUZ

Söz konusu videoda iddia edilen, DYP Genel Başkanlığı adaylığı sürecinde müvekkilimin kongre salonuna, teşkilat binalarına sokulmadığı, şüphelinin de o süreçte müvekkilime yardım ettiği, şüpheliye korumanın müvekkilim tarafından verildiği, hakkında dosya hazırlandığına dair müvekkilim tarafından şüpheliye haber verildiği, müvekkilimin İstanbul'u kendisinin yönetmediğini, başkaları tarafından yönetildiğini söylediği, şüphelinin yurt dışına kaçışı sürecinde haber aldığı, yurt dışından dönüşüne dair kendisine söz verildiği iddiaların araştırılmasını talep ediyoruz."

VİDEO OPERASYONEL

Öte yandan başsavcılığa yapılan başvuru dilekçesinde Sedat Peker'in 20 Mayıs 2020'de yayımladığı videoya işaret edilerek şunlar belirtildi: "FETÖ üyelerinin söylediği bazı iddiaların, yine bazı kesimlerce yapılan dedikoduların asılsız olduğunu 'Sayın İçişleri Bakanı beni kaçırmış. Bakan ile hayatımda bir kere yan yana gelmedik veya hiçbir özel dostluğu gerektirecek bir durum olmadı, tanımıyorum' diyerek yalanlamışken kendisine ve örgüt üyelerine yapılan operasyon sonrası bu kez daha önce yalanladığı iddiaları, dedikoduları kendisinin söylemesi basit bir çelişki değil videonun operasyonel amaçlarla yayımlatıldığını ortaya çıkaran önemli bir durumdur" ifadelerine yer verildi.

Dilekçede, "Gelinen aşama şüphelinin bu uydurma senaryolara dayalı tüm hakaret ve iftiraları ile ilgili Sayın Başsavcılığınızca kapsamlı araştırma ve soruşturma yapılmasını talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur" denildi.

SOYLU’DAN SUÇ DUYURUSU

Diğer yandan Bakan Soylu, Sedat Peker’in kendisine yönelik iddialarına ilişkin, “hakaret ve iftira suçlaması” ile Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Başvuru dilekçesinde Sedat Peker ile birlikte hareket edenlerin tüm iletişim ve irtibatlarının tespit edilmesi, maddi gerçeğin ortaya çıkarılması istenerek, şu ifadelere yer verildi: "Belirtilen nedenlerden müvekkilim hakkındaki gerçeğe aykırı tüm iddialar ile ilgili araştırma yapılmasını, şüpheli hakkında da bu gerçeğe aykırı iddialarda yer alan hakaret, iftiralarla ilgili gerekli soruşturmanın yapılmasını, soruşturma tedbirlerinin uygulanması suretiyle delillerin toplanmasını, şüpheli ve tespit edilecek diğer şüpheliler hakkında ceza davası açılmasını saygılarımla vekaleten arz ve talep ederim.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Süleyman Soylu, Sedat Peker, Soylu'dan suç duyurusu, Sedat peker ne dedi? Sedat Peker'in iddiaları, Sedat Peker'in yeni videosu,
Yorumlar
Haber Yazılımı