Bakan Kurum; Gelecek yıllarda su savaşları yaşanacak
Haber
29 Haziran 2021 - Salı 15:59 Bu haber 502 kez okundu
 
Bakan Kurum; Gelecek yıllarda su savaşları yaşanacak
Önümüzdeki yıllarda su savaşlarının yaşanacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye olarak iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için gerekli adımların belirtti.
GÜNDEM Haberi
Bakan Kurum; Gelecek yıllarda su savaşları yaşanacak

Ayrıca Bakan Kurum, Türkiye'nin kendi kendine yeten bir ülke haline gelerek, tüm dünyayı etkileyen iklim değişikliğiyle mücadele edebileceğini ifade etti.

TÜM DÜNYA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN ETKİLENİYOR

Öte yandan sulama projelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalışma yaptıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şunları söyledi: "Bilindiği üzere iklim değişikliği tüm dünyayı çok ciddi bir şekilde etkiliyor. Etkilenen ülkeler arasında ülkemizi de var ve ülkemiz etkilenmeye devam edecek. İklim değişikliğinin etkilerini en aza indirerek, kendi kendine yeten bir ülke olmak mecburiyetindeyiz. Tarım alanında, turizm, sanayi, savunma sanayi alanında amacımız, hedefimiz bu.”

2030- 2050 YILLARINDA SU SAVAŞLARI ÇIKACAK

Önümüzdeki 10 – 40 yıl içinde artık su savaşları çıkacağını belirten Bakan Kurum, “Baktığımızda 2020, 2021 en sıcak yıllar oldu. Bu sıcaklık giderek etkisini artıracak. Bunun yanında yatayda şehirlerimizin nefes alacağı alanlar hazırlıyoruz. Bunun için de sulama projelerinin yapılması, yeşil alanlarımızın, korunan alanlarımızın arttırılması gibi birçok projemiz mevcut" sözlerini kullandı.

2-3 MİLYAR TL TUTARINDA SULAMA PROJELERİ HAZIRLANDI

Sulama projelerine dair yatırımları da açıklayan Bakan Kurum, "Aşağı yukarı 2-3 milyar TL tutarında projeler hazırlandı ve etap etap şeklinde ihaleye çıkarıyoruz. Konya'da da 7 projenin ihalesini gerçekleştirdik. Gerek bitme aşamasındaki sulama kanalları, gerek yeni yapılacaklar, gerek gölet projeleri olsun, bu süreci takip ediyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: su savaşları, su kıtlığı, su krizi, Murat Kurum, iklim değişikliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı