Bakan Koca, okulların açılması ile ilgili son sözü söyledi
Haber
11 Ağustos 2021 - Çarşamba 20:28 Bu haber 1933 kez okundu
 
Bakan Koca, okulların açılması ile ilgili son sözü söyledi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı konuşmada okulların açılmasına dair net bir açıklama yaptı.
EĞİTİM Haberi
Bakan Koca, okulların açılması ile ilgili son sözü söyledi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısından sonra açıklama yaptı. "En net ve yüksek sesle ifade etmek isterim ki tüm okullarımız zamanında açılacak” diyen Bakan Fahrettin Koca, “Yüz yüze eğitimden vazgeçmemiz kesinlikle mümkün değildir. Tüm seviyelerde okullarımız yüz yüze eğitim verecek, uygulamalı eğitimler aralıksız olarak devam edecektir. Artık aşı var. Koşullar ne olursa olsun öğrencilerimizi koruyarak uygulamalı ve yüz yüze eğitime devam edeceğiz" dedi.

 

EĞİTİMDE UYULMASI GEREKEN UYGULANABİLİR KURALLAR

 

Bilim Kurulu'nun eğitimde uyulması gereken uygulanabilir kuralları belirlediğini de söyleyen Bakan Koca,  “Alınması gereken tedbirler ile ilgili hazırlıklarını tamamladı" dedi. Yüz yüze eğitime geçişle ilgili Bakan Koca, "Bu süre zarfında çok önemli bir işimiz var. O da aşı olmamış öğretmen ve öğretim üyesi kalmayacak tedbirleri hayata geçirmek" ifadelerini kullandı.

 

AŞI OLMAYANLAR DÜZENLİ OLARAK PCR TESTİ YAPACAK

 

Bakan Koca, "Eğitim ve iş hayatının sekteye uğramaması için aşı olmazsa olmaz kural haline gelmeli, aşı olmayanlar ise düzenli olarak PCR test sonuçlarının negatif olduğunu göstermelidir" diyerek, "Özellikle öğrenci velileri ya aşılarını tamamlayacaklar ya da hastalık taşımadıklarını düzenli olarak kontrol ettirmek zorunda olacaklar. Bunun detaylarını ilan edeceğiz" şeklinde konuştu.

 

EN YÜKSEK KORUMA SEVİYESİ 3 DOZ AŞI OLANLARDA

 

“Kovid-19’a karşı toplumsal bağışıklığı elde etmiş değiliz” diyen Bakan Fahrettin Koca,  “En az iki doz aşı olmadan bağışıklık elde edilemiyor. En az iki doz aşı olmamış kimse kendisini aşı olmuş zannetmemeli. "En yüksek koruma seviyesi 3 doz inaktif aşı olan vatandaşlarımızda. Buna en yakın koruma seviyesi ise iki doz inaktif aşı olup 3. doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızda" şeklinde konuştu. Diğer yandan Türkiye'nin 30 milyon kişi üzerinde yaptığı inceleme ile ilgili, Koca, "Bu veriler dünya kamuoyu tarafından da ilk defa öğrenilecek ve belki de ülkelerin aşı politikalarını değiştirecektir" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: okullar açılacak mı, bilim kurulu toplantısı kararları, fahrettin koca ne dedi, Fahretin koca bilim kurulu toplantısı, okullar açılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı