Bakan Koca okullar ile ilgili son durumu açıkladı
Haber
15 Eylül 2021 - Çarşamba 22:03 Bu haber 1972 kez okundu
 
Bakan Koca okullar ile ilgili son durumu açıkladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların açılmasıyla birlikte vakalarda çok fazla yükseliş olmadığını ifade ederek, okullardaki son duruma ilişkin açıklama yaptı.
SAĞLIK Haberi
Bakan Koca okullar ile ilgili son durumu açıkladı

Bilim Kurulu Toplantısı'ndan sonra açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılanmaya ilişkin açıklamalarda bulundu.  Aşı programının belirlenen plana uygun ve başarılı şekilde devam ettiğini belirten Bakan Koca, "1. doz aşılamada yüksek bir oranda ve kısa sürede aşılama ile önemli bir kazanım elde ettik. Şimdi ise sıra aşılarımızı tamamlamaya ve ikinci doz aşıları olmaya geldi.

 

PAZARTESİDEN İTİBAREN YENİ HARİTA

 

Sizlerle günlük olarak paylaştığımız Türkiye haritası üzerinde illerimizin 1. doz aşılanma oranlarını gösteren tablomuzu güncelliyor ve aynı haritayı iki doz aşılanma oranları ile paylaşmaya başlıyoruz. Pazartesi gününden itibaren 2 doz aşılanma oranlarını gösteren haritayı paylaşacağız" dedi.

 

AŞISIZ ORAN ÇOK YÜKSEKTİR

 

Diğer yandan vaka sayıları ve hayatını kaybedenlerin büyük oranda aşısızlardan meydana geldiğini ifade eden Bakan Fahrettin Koca, şunları söyledi: "Son günlerde kayıplarımızın sayısının yüksek olmasının aşı etkililiği ile ilişkilendirildiğine şahit oluyoruz. Vaka ve ölen kişiler arasındaki aşısız oran çok yüksek. Bu durum aşılar olmasaydı bizi nasıl bir felaketin beklediğinin göstergesidir. Virüsün kişilere ulaşma yolları kısıtlandıkça erişebildiği kişileri enfekte etmektedir.

 

 

AŞI OLMAK ŞART

 

 

Topluca bağışıklık kazanmadan bunun önüne geçmek maalesef mümkün değildir. Mevcut vaka ve kayıplarımız aşı olmasaydı çok daha yüksek olabilirdi. Bu durum net şekilde görülebiliyor. Salgın toplumsal bağışıklık sağlanarak son bulacaktır. Bunun için aşı olmak şart."

 

ÖĞRENCİLER VE PCR TESTİ

 

Öte yandan Bakan Koca, velinin onayı olmadan öğrencilere PCR testi yapılmayacağını da söyleyerek, "Okullarımızda öğrencilerimize tarama amaçlı yapılacak testlerde velilerimizin izni olmadan hiçbir işlem tesis edilmeyecektir. Velilerimiz onam formunda öğrenciden test için numune alınmasına izin vermeleri halinde sadece boğazdan örnek alınarak tarama işlemi yapılacaktır. En kutsal emanet olan bedenimize kişinin ya da velisinin rızası dışında hiçbir işlem tesis edilmesi mümkün değildir. Konu salgın hastalık bile olsa bu böyledir" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: fahretin koca, bakan koca, sağlık bakanı, okullarda son durum, yüz yüze eğitim, bilim kurulu toplantısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı