Bakan Koca açıkladı: Türkiye’de Delta varyantı ne durumda?
Haber
23 Haziran 2021 - Çarşamba 16:59 Bu haber 379 kez okundu
 
Bakan Koca açıkladı: Türkiye’de Delta varyantı ne durumda?
Türkiye’de Delta varyantına yakalanan kişi sayısını açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, delta varyantının Türkiye'de 134 kişide görüldüğünü söyledi.
SAĞLIK Haberi
Bakan Koca açıkladı: Türkiye’de Delta varyantı ne durumda?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de 134 kişide kovid-19’un delta varyantının görüldüğünü bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti milletvekilleri ve Merkez Karar Yönetim Kurulu üyelerini, sağlık politikaları, aşılamada gelinen son durumu ve yerli aşı olan TURKOVAC aşısı ve normalleşme sürecine ilişkin bilgilendirmede bulundu.

TOPLANTI ÜÇ BUÇUK SAAT SÜRDÜ

Dünyada giderek etkili olmaya başlayan ve sayılarını artıran son zamanlarda Türkiye’de de görülen delta varyantını milletvekillerine anlatan Bakan Fahrettin Koca, milletvekillerine delta varyantının Türkiye’de 134 kişide görüldüğünü belirtti. 3.5 saat devam den toplantıdan sonra herhangi bir açıklama yapılmadı.

DELTA VARYANTI NEDİR?

İlk olarak Hindistan’da görülen, il zamanlarda Hint varyantı olarak isimlendirilen, daha sonra Delta olarak isimlendirilen bu yeni koronavirüs varyantı, şimdiye kadar 80’den fazla ülkede tespit edildi.

DAHA HIZLI BULAŞIYOR

Özellikle daha bulaşıcı olduğu düşünüldüğü için, başta İngiltere olmak üzere, bir sürü ülkede koronavirüs enfeksiyonlarının artmasının altında yatan nedenlerden biri olarak gösteriliyor.

UZMANLAR NE DİYOR?

Varyanta ilişkin konuşan İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock bu varyantın yüzde 40 daha fazla bulaşıcı olduğu belirtirken, Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery ise, bu yeni varyantın karakterini “Bu varyantın en kötü yanı, virüsü kapan kişilerin boğazlarında çok hızlı bir şekilde, çok yüksek bir viral etkiye yol açması. Böylece insanlar virüsü kaptıklarının farkına varmadan virüsü başkalarına bulaştırabiliyor" şeklinde tanımladı.

DAHA AĞIR SEYREDEBİLİYOR

Delta varyantı kaynaklı koronavirüs vakalarının, daha farklı klinik semptomlarla kendini gösterebildiği ve bazı hastalarda daha ağır seyredebildiği de ifade ediliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: delta varyantı, delta varyantı nedir, hint varyantı, koronavirüs, delta varyantı Türkiye, Fahrettin Koca, TURKOVAC,
Yorumlar
Haber Yazılımı