Bakan Koca açıkladı: 3. doza gerek yok
Haber
06 Ekim 2021 - Çarşamba 20:04 Bu haber 474 kez okundu
 
Bakan Koca açıkladı: 3. doza gerek yok
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası aşılama ve salgına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
SAĞLIK Haberi
Bakan Koca açıkladı: 3. doza gerek yok

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı, bugün video konferans yöntemiyle yapıldı. Toplantının ana gündem maddeleri ise, bazı okullarda uygulanmaya başlanan PCR taraması ve aşılama takvimiydi. 


YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI


Yapılan toplantıdan sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden yazılı bir açıklama yayınladı. Bakan Koca açıklamasında aktif vakaların yüzde ellisinin 30 yaş altındaki kişilerden oluştuğunu belirtti.

 

MRNA AŞISINDA 3. DOZA GEREK YOK


Bakan Koca'nın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

Gençlerimizin daha çok hastalığa yakalanıyor olmasının ardında aşılama programımızda18 yaş ve üzerinin öncelikli olması var. 
Son 1 ay içinde vefat eden vatandaşlarımız içinde en büyük oran 70 yaş ve üzeri vatandaşlarımızadır.


2 doz mRNA aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz aşı olmaya ihtiyaç duyup duymayacağı konusunda değerlendirmeler de yapılmıştır. daha önce açıkladığımız üzere 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın ortalama 4 ay süre önce aşı oldukları dikkate alındığında halen koruyuculuğun devam ettiği değerlendirilmiştir. 


Bu konuda aşı olduğu halde virüse yakalananlar üzerinde yapılan incelemerlimiz sürmektedir. Şu an iki doz mRNA aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz olmasını gerektiren bir durum yoktur.


İnaktif aşı olmuş vatandaşlarımızın ise vakit kaybetmeden 3. doz aşılarını ister mRNA ister inaktif aşı ile olmalarını bir kez daha şiddetle öneriyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: fahrettin koca, bilim kurulu toplantısı, 3. doz, üçüncü doz şart mı,
Yorumlar
Haber Yazılımı