BAE "vergi cenneti" oldu
Haber
10 Mart 2021 - Çarşamba 09:46 Bu haber 160 kez okundu
 
BAE "vergi cenneti" oldu
Vergi Adaleti Ağı'ndan (Tax Justice Network - TJN) edinilen verilere göre, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), dünyanın en önemli 10 'vergi cenneti' arasına girdi.
DİĞER Haberi
BAE

Vergi rekabeti ve vergi cennetleri konusunda araştırmalar yapan uluslararası kuruluş olan Vergi Adaleti Ağı (Tax Justice Network - TJN) tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, son dönemde özellikle ABD ve Güney Afrika'dan dev şirketlerin, toplam 218 milyar doları bulan fonlarını, Hollanda'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne kaydırdı. Araştırmaya göre, yalnızca bu miktar BAE'nin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) yarısını aşıyor.

Araştırma sonuçlarının, bu ülkeye hangi şirketlerin fonlarını kaydırdığını göstermediğine işaret eden Vergi Adaleti Ağı'ndan Mark Bou Mansour'un açıklamasına göre, bu araştırma sonuçlarının, BAE'nin dünyadaki offshore finans merkezleri arasındaki giderek artan rolünün büyüklüğünü gösteriyor.

TJN raporunda ayrıca, küresel düzeyde vergisiz merkezlere kaydırılan kaynakların üçte ikisinden fazlası, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) kapmasındaki ülkelerden çıkıyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: BAE, "vergi, cenneti", oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı