Aynı anda 2 ayrı varyanta yakalandı, yaşamını yitirdi
Haber
12 Temmuz 2021 - Pazartesi 08:43 Bu haber 421 kez okundu
 
Aynı anda 2 ayrı varyanta yakalandı, yaşamını yitirdi
Kovid-19’un alfa ve beta varyantlarını aynı anda kapan 90 yaşındaki bir kadının yaşamını yitirdiği duyuruldu. Yaşanan bu durum, ilk kez İngiltere ve Güney Afrika'da ortaya çıkan iki ayrı varyantının birlikte bulaştığını belgeleyen ilk vaka olarak kayıtlara geçtiği ifade edildi.
SAĞLIK Haberi
Aynı anda 2 ayrı varyanta yakalandı, yaşamını yitirdi

Evde bakım hizmeti alan ve hayatını yalnız sürdüren Belçikalı bir kadın, bu yılın mart ayında rahatsızlandı ve hastaneye kaldırıldı. Yapılan kovid testi pozitif çıkan kadın hasta, başlangıçta oksijen düzeyinin iyi olmasına rağmen hızla kötüleşen durumu nedeniyle 5 gün içinde yaşamını yitirdi.

ALFA VE BETA VARYANTALARI

Kadın üzerinde yapılan araştırma neticesinde yaşlı kadına, koronavirüse yol açan iki farklı virüs varyantının aynı anda bulaştığı belirlendi. Belçika'ya bağlı Aalst kentindeki OLV hastanesinden baş araştırmacı olan Dr. Anne Vankeerberghen, alfa ve beta varyantlarının, o dönemde Belçika'da yaygın olduğunu söyledi. Belçikalı doktorlar da, birden çok bakıcısı bulunan kadının, ayrı virüs varyantlarını bu kişilerden kapmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

VARYANTLARININ ETKİLİ OLUP OLMADIĞINI BU AŞAMADA SÖYLEMEK ZOR

Diğer yandan moleküler biyolog olan Anne Vankeerberghen, aynı anda bulaşan alfa ve beta varyantlarının, hayatını kaybeden kadın hastanın durumunun hızla kötüye gitmesinde etkili olup olmadığını söylemenin zor olduğunu belirtti. Ayrıca Vankeerberghen tarafından yapılan araştırma, Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi'nde (ECCMID) sunulacak.

Aynı anda bulaşan farklı virüs varyantlarına dair yayınlanmış başka vaka bir yok ancak endişe verici varyantlar için sınırlı oranda test yapılması nedeniyle konu muhtemelen hafife alınıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aynı, anda, 2, ayrı, varyanta, yakalandı,, yaşamını, yitirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı