“Aşı olmayanlardan PCR Testi istenecek”
Haber
05 Ağustos 2021 - Perşembe 10:23 Bu haber 1864 kez okundu
 
“Aşı olmayanlardan PCR Testi istenecek”
Kovid-19 ile mücadelede sürerken aşı yaptırmayanlara karşı bir kısıtlama gelip gelmeyeceği kamuoyunda tartışma konusu oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı yaptırmayanlardan yolculuk yaparken veya sinema ile tiyatro gibi kapalı alana girişlerde PCR testi istenebileceğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Aşı olmayanlardan PCR Testi istenecek”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı olmayanlardan yolculuk sırasında veya sinema ile tiyatro gibi kapalı alana girişlerde PCR testi istenebileceğini söyledi. Abdülkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında konuya ilişkin Bakan Koca ile yaptığı görüşmeyi aktardı.

Selvi’nin yazısında aktardığı bilgilere göre, "Kovid-19 vakalarında yaşanan artış, aşı olmayanlara kısıtlama getirilip getirilmeyeceği" sorularına dair Bakan Fahrettin Koca; tiyatro, sinema, toplu ulaşım araçlarında aşı yaptırmayanlardan PCR testi istenebileceğini ifade etti.

Bölgenin kanat önderleri de devrede

Aşı oranının düşük olduğu illere ilişkin herhangi bir çalışmanın yapılıp yapılamayacağına da değinen Koca: "O bölgelere yönelik olarak özel bir çabamız var. Mobil ekip sayılarımızı çok arttırdık. Bölgenin kanaat önderleri dahil olmak üzere yerel dinamiklerini devreye sokmaya gayret ediyoruz. Bu etkili de oldu. Özellikle Hakkâri ve Şırnak için söyleyebilirim. Hakkari şu an sarıda yüzde 67’lere kadar çıktı, belki ilk maviye dönecek ilimiz olacak. Yoğun gayret edilip, yerel dinamikler devreye sokulduğunda sonuç almak mümkün. Aşı karşıtlığından öte aşı tereddüdünün aşılması gerekiyor."

Zorlayıcı bir tedbirin olması kanaatinde değilim

Aşı yaptırmayanlara herhangi bir yaptırım olacak mı? sorusunu da yanıtlayan Bakan Fahrettin Koca, şunları söyledi: "Ben ikna ederek aşı tereddüdünün kaldırılmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bunu başaracağımıza inanıyorum. Çünkü bu toplum yüzde 98 oranında kızamık ve benzeri aşıları çocuklarına yaptırabildi. Yani aslında aşıya direncimiz yok. Tereddüdümüz var. Bunu da vatandaşımızı bilgilendirerek, ikna ederek aşabileceğimizi düşünüyorum. Zorlayıcı bir tedbirin olması kanaatinde değilim."

Peki, okullar açılacak mı?

Okulların açılıp açılmayacağına dair konuşan Bakan Koca, "Ben özellikle bu yıl okulların mutlaka açılması gerektiği kanaatindeyim. Üniversitelerle ilgili zaten aşıyı önerdik. Bu anlamda koruyuculuğun giderek daha fazla olacağını biliyoruz. Bu yıl özellikle eğitim boyutuyla bir aksamaya yol açmadan ama tedbirli olarak mutlaka açılması gerektiği kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fahrettin Koca, aşı yaptırmayanlara yasak gelecek mi, koronavirüs tedbirleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı