“Aşı olanlar da Delta varyantını bulaştırabiliyor”
Haber
29 Temmuz 2021 - Perşembe 09:30 Bu haber 353 kez okundu
 
“Aşı olanlar da Delta varyantını bulaştırabiliyor”
ABD’den gelen yeni bir açıklamaya göre, Kovid19’a karşı tam olarak aşılanmış olanlar bile Delta varyantını başkalarına bulaştırabiliyor.
SAĞLIK Haberi
“Aşı olanlar da Delta varyantını bulaştırabiliyor”

Konuya ilişkin açıklama ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Direktörü Rochelle Walensky’den geldi. Walensky koronavirüse karşı tam olarak aşılanmış kişilerin dahi Delta varyantını başkalarına bulaştırabildiğini belitti.

Kısıtlamalar tekrar gündemde

Kovid-19, dünya genelinde etkisini sürdürürken, Hindistan’da ortaya çıkan ve kısa sürede baskın hale gelen Delta varyantı korkuları artırıyor. Diğer yandan aşıların varyanta karşı ne kadar etkili olduğu kamuoyunda tartışılırken, üçüncü doz aşı ve yasakların geri getirilmesi gibi birçok ihtimal ülkeler tarafından tekrar değerlendiriliyor.

Maske kararı tekrar değiştirilmişti

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), zorunlu maske kararını değiştirmişti. Aşılarını tamamlayan kişilerin maske takma zorunluluğu bulunmadığını belirten CDC uzmanları, varyantın hızla yayılmasıyla kapalı alanlarda maske takılması gerektiğini açıkladı.

Aşı olsanız dahi virüsü başkasına bulaştırabiliyorsunuz

Kovid-19 aşısı olan insanların Delta varyantını başkalarına bulaştırabildiğini gösteren yeni bilimsel veriler olduğunu söyleyen CDC Direktörü Rochelle Walensky, şunları söyledi: “Delta varyantıyla ilgili son birkaç haftada yaşananlara ilişkin yürüttüğümüz çalışmalar, aşı olsanız dahi virüsü başkasına bulaştırabildiğinizi ortaya koydu. Bu nedenle maske kuralı tavsiyesini güncelledik.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Aşı, olanlar, da, Delta, varyantını, bulaştırabiliyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı