Antarktika'da devasa göl bir anda yok oldu
Haber
30 Haziran 2021 - Çarşamba 16:31 Bu haber 340 kez okundu
 
Antarktika'da devasa göl bir anda yok oldu
Yapılan bir araştırmaya göre Antarktika'nın doğusunda bulunan devasa buzlu bir gölün birden bire yok olduğu fark edildi. Dev göl, Amery adlı yüzen bir buz tabakası üzerinde bulunuyordu. Gölün 600 ila 750 milyon metreküp sudan oluştuğu düşünülüyordu.
DÜNYA Haberi
Antarktika'da devasa göl bir anda yok oldu

San Diego’da bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nin Oşinografi Enstitüsü'nden bilim insanları, 2 yıl önce Antarktika bulunan dev bir su kütlesinin aniden ortadan kaybolduğunu gördü. Ayrıca son derece nadir görülen bu olay, NASA’nın Dünya üzerindeki buz tabakalarının kalınlığını izleyen ICESat-2 adlı uydusu tarafından görüntülenmişti.

‘BUZ DOLİNİ’

Uydudan elde edilen görüntüleri inceleyen bilim insanları, gölün bulunduğu noktada krater benzeri bir çöküntü kaldığını fark etti. ‘Buz dolini’ diye bilinen bu çukurda buz örtüsünün parçalanmış kalıntıları kalmıştı. Araştırmacılar bu su kütlesinin kendi ağırlığı nedeniyle okyanusa akmış olabileceği varsayımı üzerinde duruyor.

HAKEMLİ DERGİDE ÇIKTI

Bilimsel dergi olan Geophysical Research Letters isimli hakemli dergide yayımlanan çalışmanın başyazarı Roland Warner, "Bu derin gölde biriken suyun ağırlığının, gölün altındaki buz tabakasında bir çatlak açtığına düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

BU GÖLLER YOK OLACAK

Öte yandan uzmanlar büyük ihtimalle Antarktika’da yer alan diğer buz gölleri de yok olacak. Çünkü bu gölleri üzerinde taşıyan buz tabakaları, aslında okyanusun üzerinde yüzüyor. Lakin buz tabakaları iklim değişikliğinin etkileri sebebiyle zayıfladığı için üzerlerindeki su kütlelerini taşıyamaz duruma geliyor. Ayrıca buz tabakalarında çatlaklara ve kırıklara neden olan bu durum, Antarktika’nın buz kütlelerinin giderek yok olmayla yüz yüze gelebilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: antartika, iklim krizi, küresel ısınma, kuraklık, Buz dolini, Amery,
Yorumlar
Haber Yazılımı