Alternatif mesajlaşma uygulamaları ne kadar güvenli?
Haber
11 Ocak 2021 - Pazartesi 11:00 Bu haber 200 kez okundu
 
Alternatif mesajlaşma uygulamaları ne kadar güvenli?
Facebook çatısı altında bulunan WhatsApp'ın gizlilik konusunda aldığı kararın ardından kullanıcılar, diğer alternatif mesajlaşma uygulamalarına yönelmeye başladı.
DİĞER Haberi
Alternatif mesajlaşma uygulamaları ne kadar güvenli?

Bunlar arasında BiP gibi yerli uygulamaların yanı sıra, Signal ve Telegram gibi diğer önde gelen mesajlaşma uygulamaları öne çıktı.

Bütün uygulamaların WhatsApp'a alternatif olmasına rağmen, gizlilik konusunda farklılar var.

BiP

2013 yılında Turkcell tarafından yayınlanan BiP özellikle Türkiye'de ciddi bir yerli alternatif olarak öne çıkıyor.

BiP uygulaması bazı kullanıcılar tarafından güvensiz bulundu. Kaynak kodu kapalı olan uygulama, veri paylaşma konusunda da güvensiz bulundu. Zira BiP, kullanıcı verilerini üçüncü taraflarla paylaşabiliyor. Eriştikleri kullanıcı bilgilerini ise kendi gizlilik politikalarında açık bir şekilde paylaşmış durumdalar.

SİGNAL

WhatsApp'ın en ciddi alternatifi olarak ortaya çıkan Signal 2014 yılında yayınlandı. Moxie Marlinspike ve Stuart Anderson tarafından 2010 yılında başlatılan çalışmalarla temeli atılan uygulama, WhatsApp'ın kurucularından Brian Acton'ın katkılarıyla büyüdü.

Açık kaynak kodlu olan ve bağışlar üzerinden gelişen Signal, aynı zamanda kullanıcıların mesajlarını uçtan uça şifrelemesi, verilerini paylaşmaması ve server'larında kullanıcı mesajlarını tutmamasıyla biliniyor. Bu eksende Signal, "cloud" mantığıyla hareket etmiyor. Bu durum, kullanıcıların güvenliğini artırırken, cihaz değiştirilmesi gibi durumlar halinde mesajlara otomatik olarak yeniden erişmenin imkansız olacağı anlamına da geliyor. Kullanıcılar manuel olarak yedek alıp yeni cihaza yüklemek zorunda.

Signal üzerinden mesajlaşmalarda kullanıcı uçtan uça şifrelemeyi kontrol edip veri kanalının güvenliğinin sağlamasını yapma şansına da sahip. Şu an için uzmanlar Signal'in en iyi alternatif olduğu görüşünü ileri sürüyor.

TELEGRAM

Son olarak alternatifler arasında adı en çok geçen bir diğer uygulama ise Telegram.

İlk kez Ağustos 2013 tarihinde yayınlanan Telegram, Rus sosyal medya platformu VK'nun kurucuları Nikolai Durov ve Pavel Durov tarafından geliştirildi. İkili, VK'dan ayrıldıktan sonra Telegram'ı kurdu.

Telegram da açık kaynak kodlu bir uygulama. Ancak burada şunu belirtmek gerekiyor; bazı uzmanlar Telegram'ın tamamının açık kaynak kodlu olduğu görüşüne katılmıyor. Bu uzmanlar Telegram'ın belli kısımlarının kodlarının paylaşılmadığını savunuyorlar.

Rusça "Telgraf" anlamına gelen Telegram, gizli konuşmalar (Secret Chat) haricinde güvenli bir mesajlaşma imkanı sunmuyor. Normal yazışmalar şifrelendikten sonra server'lara aktarıldığı için ulaşılma ve yeniden çözülme imkanı var çünkü Telegram, mesajı çözecek anahtarı da aynı server'da barındırıyor.

Secret Chat özelliğinde ise, bilindiği kadarıyla mesajlar server'larda saklanmıyor. Bu nedenle iki taraf arasındaki yazışmalar yalnızca telefonlarda kalıyor. Ancak bu özellik cloud tabanlı olmadığı için web versiyonunda kullanılamıyor.

Telegram'a dair bazı eleştiriler de yok değil. Bu eleştiriler arasında, Telegram'ın özelliklerinden olan bot uygulamaları ile 2020 yılında Ukrayna'da kullanıcı verilerine erişildiği, bunun yanı sıra hacker'ların mesaj server'larına sızıp verileri çaldığı, kullanıcı mesajlarının ele geçirilmeye açık olduğu gibi eleştiriler yer alıyordu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Alternatif, mesajlaşma, uygulamaları, ne, kadar, güvenli?,
Yorumlar
Haber Yazılımı