Akbank tarihe geçti
Haber
08 Temmuz 2021 - Perşembe 11:48 Bu haber 590 kez okundu
 
Akbank tarihe geçti
Akbank salı günü başlayan sorunlar nedeniyle tarihe geçti. Banka üzerinden 43 saat boyunca herhangi bir işlem yapılamadı. Peki, ne oldu? Akbank’ta sorun neydi? Akbank niye çöktü?
EKONOMİ Haberi
Akbank tarihe geçti

Bilindiği üzere Akbank dijital bankacılık sistemlerinde salı günü başlayan bir takım sorunlar sebebiyle 43 saat boyunca herhangi bir bankacılık işlemi yapılamadı. Böylece dünya bankacılık tarihinde ilk kez bir banka 2 gün sistemlerinin göçmesi nedeniyle hiçbir faaliyet yapamadı. Konuya ilişkin açıklama yapan Akbank ise, herhangi bir siber saldırının arızaya sebep olmadığını açıkladı.

ARIZANIN SEBEBİ BELİRLENDİ

43 saatlik sorun nedeniyle sosyal medya üzerinden siber saldırı iddialarını da beraberinde getiren konunun kısa zaman sonra sistemden kaynaklanan bir arıza olduğu belirlendi. Bahsi geçen arızadan internet ve mobil bankacılık uygulamalarının yanı sıra ATM işlemleri de etkilenmişti.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN BÜYÜK TEPKİ

Bununla birlikte dünya bankacılık tarihinde ilk defa bir banka 2 gün sistemlerinin göçmesi sebeiyle faaliyet yapamadı. Sosyal medya üzerinden büyük tepki gösteren Akbank müşterilerinden kimi okul taksidi yatıramadı, kimi ise ticari ödemeleri için hesaplarına bakamadı.

MAĞDURİYETLER NASIL GİDERİLECEK BELLİ DEĞİL

Son olarak gece 01.57 itibarıyla sosyal medyadan bir açıklama yapan nAkbank, internet ve mobil kanallarının da devreye girmesiyle tüm hizmet kanallarının açıldığını belirtti. Böylece 43 saat süren sorunun çözüldüğü bilgisi verilirken sorunun neden kaynaklandığı ile ilgili herhangi bir ayrıntı da verilmedi. Müşterilerin bankaya borcu haricindeki mağduriyetlerinin nasıl giderileceği ise halen bilinmiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: akbank, akbank sorunu, akbank sorunu çözüldü mü, dijital bankacılık, akbank çöktü,
Yorumlar
Haber Yazılımı