Ağaçlar yangına karşı alüminyum folyo ile sarıldı
Haber
17 Eylül 2021 - Cuma 13:40 Bu haber 372 kez okundu
 
Ağaçlar yangına karşı alüminyum folyo ile sarıldı
Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde her yıl meydana gelen büyük yangınlarda binlerce hektarlık alan kül oluyor. Bu durum karşısında yetkililer, büyük tarihi ağaçları korumak için ilginç bir yöntem buldu.
DÜNYA Haberi
Ağaçlar yangına karşı alüminyum folyo ile sarıldı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaleti içinde yer alan Sekoya Ulusal Parkı'nda meydana gelen orman yangına müdahale eden itfaiye ekipleri, parkta yer alan tarihi ağaçları yangından korumak için ağaçları ısıya dayanıklı battaniyeler ve alüminyum folyolarla sardı.

 

DÜNYANIN EN BÜYÜK AĞAÇLARI

 

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Tulare ilçesinde bulunan Sekoya Ulusal Parkı'ndaki yangınların giderek büyümesi üzerine itfaiye ekiplerinden, yangına alüminyum folyolu çözüm geldi. Bölge yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, meydana gelen yangının Ulusal Park'ta yer alan ve içerisinde, yaklaşık 2 bin adet Sekoya ağacının yanı sıra 83 metre boyunda ve yaklaşık 2 bin 500 yaşında olan General Sherman gibi dünyanın en büyük ağaçlarını da barından Dev Orman'da sıçramasından korkulduğu ifade edildi.

 

AĞAÇLAR ALÜMİNYUM FOLYO İLE SARILDI

 

Diğer yandan yetkililer Colony ve Paradise yangınlarının son bir haftadır büyümeyi sürdürdüğünü belirterek, yangınlarla mücadele için 350'den fazla itfaiyeci ile yangın söndürme helikopterleri ve uçaklarının seferber edildiğini söyledi. Yetkililer ayrıca, itfaiye ekiplerinin General Sherman da dahil olmak üzere birçok ağacı yangına karşı korumak için alüminyum folyo ile sardığını bildirdi.

 

ÇOK FAZLA ÖZEL ÇABA HARCANIYOR

 

Yangına karşı basın toplantısı düzenleyen Sekoya ve Kings Canyon Ulusal Parklar Sözcüsü Rebecca Paterson, yangınların tarihi ağaçlara zarar vermemesi için özel çaba sarf edildiğine vurgu yaparak, "Birçok insan için çok önemli bir alan, bu nedenle bu koruyu korumak için çok fazla özel çaba harcanıyor. General Sherman da dahil olmak üzere bazı önemli devler, bizim yapıları hazırlayacağımız şekilde hazırlanıyor" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ağaç, orman yangını, Kaliforniya, California fire, Kaliforniya yangını, ABD,
Yorumlar
Haber Yazılımı