Afganistan'ın başkenti Kabil düşmek üzere
Haber
15 Ağustos 2021 - Pazar 11:32 Bu haber 2021 kez okundu
 
Afganistan'ın başkenti Kabil düşmek üzere
Afganistan'ın neredeyse tüm vilayetlerini ele geçiren Taliban'ın ülke yönetimini tümüyle ele geçirmek için başkent Kabil'e saldırıya başladığı bildirildi.
DÜNYA Haberi
Afganistan'ın başkenti Kabil düşmek üzere

Afganistan'da gerilim en üst seviyede. ABD'nin çekilmesiyle saldırıya geçen terör örgütü Taliban, ülke yönetimini ele geçirmek için vilayetlerde bir bir kontrolü ele almaya başladı. Diğer yandan ülkedeki tüm sınır geçiş noktalarını da ele geçiren Taliban'ın, Kabil'e girmeye başladığı bildirildi.

 

AFGANİSTAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

 

Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın Kabil'e her yönden girmeye başladığını söyledi. Çatışmalar ve gerilim tırmanıken, ABD ordusu ise, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki büyükelçiliğini tahliye etmeye başladı.

 

TALİBAN SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA

 

Diğer yandan Taliban Sözcüsü, "İslam Emirliği, bütün savaşçılarına Kabil'in kapıları önünde durma ve şehre girme teşebbüsünde bulunmama emri veriyor. Hiç kimseden intikam alınmayacak. Askeri ve sivil alanda Kabil hükümetine hizmet etmiş olan herkes affedildi" dedi.

 

1 AYDA BİNLERCE SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

 

Çatışmaların son aylarda yoğunlaşması sivil kayıplarını ve göçleri artırdı. Birleşmiş Milletlere (BM) göre, 2021'in ilk yarısında 1659 sivil hayatını kaybederken son bir ayda 1000'den fazla sivil yaşamını yitirdi.

 

1 MİLYONDAN FAZLA SİVİL EVLERİNDEN OLDU

 

Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, mayıs başından ağustosa kadar yaklaşık 1 milyon sivilin evlerinden olduğunu açıkladı. Öte yandan BM, 18 milyon Afgan'ın insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildiriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kabil nerede, Taliban kabile saldırdı, Afganistan'da iç savaş, Taliban saldırıları, Taliban neden saldırıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı