Afganistan’daki bombalı saldırılarda ölü sayısı artıyor
Haber
27 Ağustos 2021 - Cuma 08:27 Bu haber 503 kez okundu
 
Afganistan’daki bombalı saldırılarda ölü sayısı artıyor
Taliban’ın Afganistan yönetimini ele geçirmesinden sonra diğer ülkelerin tahliyeleri sürerken, Kabil Havalimanı'nın yakının art arda patlamalar meydana geldi. Medyaya yansıyan bilgilere göre, görgü tanıkları başkent Kabil’de toplamda altı patlama meydana geldiğini aktardı.
DÜNYA Haberi
Afganistan’daki bombalı saldırılarda ölü sayısı artıyor

Associated Press’in, ABD resmi kaynaklarına elde ettiği bilgilere göre en az 11 ABD deniz piyadesi ile bir askeri sağlık görevlisi saldırılarda hayatını kaybetti, 15 asker de yaralandı. Ayrıca Afgan bir yetkili ise patlamalarda en az 60 kişinin yaşamını yitirdiğini, 143 kişinin de yaralandığını duyurdu. Son rakamlarla birlikte yapılan saldırılarda ölü sayısı 70'i geçmiş oldu.

 

TALİBAN’DAN AÇIKLAMA

 

Diğer yandan yapılan saldırıları kınayan Taliban, patlamanın ABD askerlerinin güvenliği sağladığı yerde gerçekleştiğini iddia etti. Bölgede bulunan muhabirler başkenti kana bulayan saldırılarda ilk iki bombanın havalimanında patladığını yazdı. Daha sonra 1 patlama Baba Mina, 2 patlama Şahr-e Nav'da, 1 patlama kentin başka bölgesinde meydana gelirken Darulaman'da silah sesleri duyuldu. Ancak çatışan tarafların kimler olduğu belirlenemedi.

 

ABD KENDİ EKİPMANLARINI İMHA ETTİ

 

Öte yandan Kabil’de duyulan 6. patlama sesinin ise ABD güçlerinin kendi ekipmanlarını imha işlemi olduğunu söyledi. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, bombalı terör saldırıları dışındaki patlamalar için, "ABD güçlerinin havaalanı içinde kendi ekipmanlarını imha ettiğini" duyurdu.

PENTAGON TALİBAN İŞBİRLİĞİ

Pentagondan yapılan açıklamada, saldırı istihbaratı alındıktan sonra Taliban ile sınırlı bilgi paylaşımı yapıldığı ve bu iş birliği sayesinde bazı saldırı girişimlerinin engellendiği kaydedildi.

 

TÜRK ASKERLERİ ETKİLENMEDİ

 

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" denildi.

 

SALDIRILARI IŞİD ÜSTLENDİ

 

Taliban'ın hızlı şekilde yönetimi ele geçirdiği Afganistan'da gerginlik sürerken düzenlenen saldırıyı IŞİD üstlendi. Örgüt, saldırıyı düzenlediği öne sürülen militanın fotoğrafını yayınlayarak eyleme yönelik bilgiler paylaştı. Bildiride, militanın ABD askerlerinin 5 metre yakınında eylemi gerçekleştirdiği öne sürüldü.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afganistan'da bombalı saldırılar, Taliban, ABD, DAEŞ saldırı, IŞİD saldırıları,
Yorumlar
Haber Yazılımı