Afganistan’da Burka Zorunluluğu Mu Geldi?
Haber
14 Mayıs 2022 - Cumartesi 14:03 Bu haber 765 kez okundu
 
Afganistan’da Burka Zorunluluğu Mu Geldi?
Afganistan’da geçtiğimiz günlerde oldukça akıllara durgunluk getiren bir karar ortaya atıldı. Ortaya atılmakta olan iddialar kapsamında Afgan uyruklu kadınlar burka takmak zorunda. Peki Afganistan bu asılsız iddialar karşısında nasıl bir tutum sergilemiş olacak?
DÜNYA Haberi
Afganistan’da Burka Zorunluluğu Mu Geldi?

Afganistan’ın bu kararına göre BBC haberleri burka giymenin zorunluluğuna yönelik art arda son dakikalar paylaşmaya devam etmekte. Özellikle ifade edilmesi gerekir ki basında Batı medyası Afganistan’da burka zorunluluğu haberlerinin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. Hal böyle olunca kafalar baya karışmış durumda. BBC yalan haber verdiği gerekçesi ise yasaklandı. Geçtiğimiz günlerde BBC tarafından Afganistan’da Burka zorunluluğu getirdiği iddiası ortaya atıldı.

Bazı medya iddiaların tamamen gerçek haber olduğunu belirtirken bazı medyalar ise böyle bir iddianın kesinlikle söz konusu olmadığını ifade etti. Özellikle Afganistan’da kadınlara burka zorunluluğu geldi iddiası üzerinde BBC haber Afganistan’da yasaklandı.

Bu noktada özellikle ele alınması gerekir ki Afganistan kadınlara burka zorunluluğu getirmişse bu durum ne kadar doğru olabilir? Özellikle bu dönemde bu tür yasaklara gitmek aslında oldukça zarar verici bir durum. Bu konu üzerinde sürekli yeni açıklamalar internet sitelerinde yayınlanmaya devam ediyor.

 

Belirli Bir kıyafet Zorunluluğu Söz Konusu değil

Aslında olayı biraz daha detaylı ele alırsak Burka yüzyıllardır Afgan kültürü ile bütünleşmiş bir parça. Bu durumdan anlaşılacağı üzere burka yeni gelmemiş diyebiliriz.

Kaynak: Editör: Ferhat Çolak
Etiketler: Afganistan’da, Burka, Zorunluluğu, Mu, Geldi?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı