Ad soy ad değişikliği e-Devletten yapılabilecek
Haber
10 Ekim 2021 - Pazar 13:29 Bu haber 332 kez okundu
 
Ad soy ad değişikliği e-Devletten yapılabilecek
Nüfus Genel Müdürlüğü tarafından e-Devlet sistemine yeni bir hizmet daha konuldu. İsim ve soyisim değişikliğinin düzeltilmesine ilişkin başvuruların e-Devlet'ten yapılabilmesine olanak tanındı.
YAŞAM Haberi
Ad soy ad değişikliği e-Devletten yapılabilecek

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-hizmetlerine bir yenisini ekleyerek 'İl/İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması' hizmetini E-Devlet Kapısına taşıdı.

 

MAHKEME KARARI ARANMAYACAK

 

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan düzenleme sonucu kişinin iki yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; Soyadı Kanunu'nun 3'üncü maddesine aykırı yazılan, yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesinin önü açılmıştı.


 

Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa eklenen geçici madde ile belirlenen süre 3 yıl daha uzatıldı. Ayrıca maddenin geçerliliği için belirlenen sürenin bitmesi üzerine tekrar bir süre uzatımına gidilmesi ihtiyacı duyulduğu taktirde kanun değişikliğine gidilmeden Cumhurbaşkanlığı makamınca sürenin uzatılabilmesi sağlandı.

 

Diğer yandan maddeye eklenen yeni hüküm ile genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen adlarında mahkeme kararı aranmaksızın il veya ilçe idare kurullarınca değiştirilebilmesine olanak tanındı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: e-devlet, soy isim, isim, isim değişikliği, ad değişikliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı