ABD Türkiye’ye gitmeyin dedi, Peki neden?
Haber
17 Ağustos 2021 - Salı 13:33 Bu haber 774 kez okundu
 
ABD Türkiye’ye gitmeyin dedi, Peki neden?
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yeni bir düzenleme ile Türkiye’yi ‘seyahat etmeyin’ uyarısının yapıldığı kategoriye ekledi.
GÜNDEM Haberi
ABD Türkiye’ye gitmeyin dedi, Peki neden?

İnternet sitesinde bulunan uyarı sayfasını güncelleyen ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'yi en riskli kategori olan 4. Seviye'ye çıkardı.

 

UYARININ NEDENİ

 

Seyahat uyarısının yapıldığı açıklamada: "Koronavirüs sebebiyle Türkiye'ye seyahat etmeyin. Terörizm ve keyfi gözaltılar sebebiyle Türkiye'ye seyahat ederken daha dikkatli olun. Bazı bölgelerde risk arttı. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Covid-19 nedeniyle Türkiye için 4. Düzey Seyahat Sağlık Bildirimi yayınladı ve bu, ülkede çok yüksek düzeyde Covid-19 olduğunu gösteriyor" ifadeleri kullanıldı

 

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SALDIRILARI DEVAM EDİYOR

 

Diğer yandan sitede Şırnak ve Hakkari illeri ile Suriye sınırına 10 kilometre mesafedeki herhangi bir alana terör ve güvenlik riski nedeniyle seyahat edilmemesi uyarısında bulunuluyor. Bu bölgeler de Seviye-4 olarak kategorilendirilerek şu ifadeler kullanılıyor: "Terör örgütleri Türkiye'de olası saldırılar planlamaya devam ediyor. Teröristler, turistik yerleri, ulaşım merkezlerini, pazarları/alışveriş merkezlerini, yerel yönetim tesislerini, otelleri, kulüpleri, restoranları, ibadet yerlerini, parkları, önemli spor ve kültürel etkinlikleri, eğitim kurumlarını, havaalanlarını ve diğer yerleri hedef alarak çok az uyarıda bulunarak veya hiç uyarı vermeden saldırabilirler.

 

HÜKÜMETİ ELEŞTİRİRSENİZ TUTUKLANABİLİRSİNİZ

 

Bunun yanı sıra ülkedeki güvenlik güçleri siyasi güdümlü, yetersiz veya gizli tanıklara ve kanıtlara dayanarak terör örgütleriyle bağlantılı oldukları iddiasıyla ABD vatandaşları da dahil olmak üzere on binlerce kişiyi gözaltına almış durumda. ABD vatandaşları da Türkiye'den ayrılmalarını engelleyen seyahat yasaklarına tabi tutulabiliyor. Türkiye Hükümeti tarafından açıkça onaylanmayan gösterilere katılmak ve hükümeti eleştirmek (sosyal medya dahil) tutuklama ile sonuçlanabiliyor."

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD Türkiye'ye seyahat uyarısı, ABD seyahat uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı