ABD, Türkiye sınırına yüzlerce tank ve zırhlı araç sevk etti
Haber
24 Temmuz 2021 - Cumartesi 20:48 Bu haber 713 kez okundu
 
ABD, Türkiye sınırına yüzlerce tank ve zırhlı araç sevk etti
Yunanistan’a bağlı Batı Trakya bölgesinde bulunan ve Türkiye sınırının 40 kilometre yakınındaki Dedeağaç üssüne Amerika Birleşik Devletleri(ABD), tarafından 400’den fazla tank ve zırhlı araç sevk edildi.
DÜNYA Haberi
ABD, Türkiye sınırına yüzlerce tank ve zırhlı araç sevk etti

Sevkiyatla ilgili fotoğrafları paylaşan ABD Savunma Görsel Bilgi Dağıtım Servisi (DVIDS), şu mesajı paylaştı:"Dedeağaç'ın stratejik olarak konumlandırılmış limanı, ABD Ordusu kuvvetleri için kritik derecede önemli bir ulaşım ve lojistik merkezi haline geldi."

“Avrupa'ya konuşlandırılan sekizinci zırhlı tugay”

Konuya ilişkin DVIDS’ten yapılan açıklamada, Türkiye’nin 40 kilometre yakınında bulunan ABD’nin Dedeağaç üssüne indirilen tank ve zırhlı araç sevkiyatına ilişkin detaylar yer aldı. Yapılan açıklamada, "598. Ulaştırma Tugayı, 21. Tiyatro İkmal Komutanlığı, 20 Temmuz Salı günü Dedeağaç'ta tanklar, Bradley Savaş Araçları ve çeşitli destek ekipmanlarını içeren yaklaşık 400 araç ve konteyneri indirmeye başladı. Ekipman 1. Zırhlı Tugay Savaş Timi, Fort Riley, Kansas'tan 1. Piyade Tümeni. 1. ABCT, Atlantic Resolve'yi desteklemek için Avrupa'ya konuşlandırılan sekizinci zırhlı tugaydır. Limandaki ilk aşamanın ardından, ekipman demiryolu ve ticari hat taşımacılığı ile orta ve doğu Avrupa'daki ileri operasyon yerlerine taşınacak" ifadeleri kullanıldı.

“Bu bir dönüm noktası”

Sevkiyatla ilgili 598. Ulaştırma Tugayı Albayı Joshua D. Hirsch, "Mevcut operasyon, ABD Ordusunun, ABD Büyükelçiliği'ndeki kurumlar arası ortaklarımız, Yunanistan'daki müttefiklerimiz ve endüstri ortaklarımızla birlikte bu muazzam limanın olanaklarından yararlanmak için ortaya koyduğu tüm çabaların doruk noktasını temsil ediyor. M1'lerin, Bradley'lerin ve diğer zırhlı ve paletli araçların geliş ve gidişini desteklemek için limanı ilk kez kullandık. Bu, buradaki tüm ekip için inanılmaz bir dönüm noktası" diye konuştu

Yunanistan'da bulunan ABD üsleri

Diğer yandan Yunanistan’da bulunan Dedeağaç Amerikan Üssü, ABD’nin ülkede kurduğu birçok üsten sadece bir tanesi. ABD’nin Yunanistan topraklarında, Dedeağaç, Kavala, Selanik, Larisa, Stefanoviç ve Girit’te askeri üsleri bulunuyor ve bu üslere aralıklı olarak askeri personel, araç ve mühimmat sevkiyatı yapılıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: dedeağaç amerikan üssü, amerikan üsleri, Türkiye sınırındaki ABD üsleri, Yunanistan'daki ABD üsleri, ABD Savunma Görsel Bilgi Dağıtım Servisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı