ABD’nin solucanlarla başı dertte
Haber
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 10:22 Bu haber 106 kez okundu
 
ABD’nin solucanlarla başı dertte
Amerika Birleşik Devletleri’nin yılan solucanları diye bilinen istilacı bir solucan türü ile başı dertte. Ülkede hızla yayılan solucanların istilasını bilim insanları engellemede çaresiz kalıyor.
DÜNYA Haberi
ABD’nin solucanlarla başı dertte

Latince ismi Amynthas olan cinse ait bu solucanlar, Asya zıplayan solucanları diye adlandırılıyor. Zira Kuzey Amerika'ya 19. yüzyılda ithal bitki taşıyan gemilerde istiflenerek geldikleri düşünülüyor.
Kendilerini tehlikede hissettiklerinde çılgınca kıvrılarak ve etrafa çarparak sıçrayabildikleri ve kuyruklarını geride bırakabildikleri için çıngıraklı yılanlara benzetilen solucanlar, kıtaya geldikleri andan beri hızla yayılıyor.

Şu anda Minnesota, Wisconsin, Missouri, Illinois, Iowa, Nebraska, Ohio, Texas, Louisiana, Indiana, Kansas, Indiana, Kentucky, Tennessee ve Oklahoma gibi büyük eyaletlerde görüldükleri belirtiliyor.

Ülkede yaygın görülen diğer solucanlarla benzer görünse de bunlar biraz daha küçük ve daha kahverengi. Öte yandan yaşam tarzları da daha farklı. Science Alert'e göre bu hayvanların yetişkinleri hızla çoğalma ve toprakta rahatça gizlenebilen, benzer renkte yumurtalar bırakma gibi yeteneklere sahip. Ayrıca çiftleşmeden üreyebilmeleri de onları son derecede istilacı kılıyor.

Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden ekolog Brad Herrick, söz konusu türün topraktaki besinleri tükettiğini ve bu nedenle toprağın hızla aşındığını ifade ediyor. Herrick'e göre bu durum, yerli bitkilere veya rakip solucan türlerine yaşama şansı bırakmıyor.

Bu solucanlar sadece toprak yapısını ve topraktaki besin dinamiklerini değiştirmekle kalmıyor. Aynı zamanda bir şekilde o bölgede yaşayan diğer solucan türlerinin yerini aldıklarını fark ettik.
Solucanların ülke çapında yayılmayı nasıl başardığı henüz belli değil. Ancak bilim insanları ithal bitkilerde, kamyon lastiklerinde veya peyzaj ekipmanlarında gizlenerek seyahat ettiklerini düşünüyor.

Newsweek'e göre ormanlardaki yayılımı kontrol etmenin bir yolu henüz bulunamadı. Ancak uzmanlar, bahçelerinde bu solucanlara rastlayan yurttaşlara onları bir plastik poşete doldurmalarını ve 10 dakika güneşte beklettikten sonra poşeti çöpe atmalarını tavsiye ediyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD’nin, solucanlarla, başı, dertte,
Yorumlar
Haber Yazılımı