ABD, kanlı ticarette yine lider
Haber
09 Mart 2020 - Pazartesi 16:08 Bu haber 22 kez okundu
 
ABD, kanlı ticarette yine lider
Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) yaptığı araştırma raporuna göre Amerika Birleşik Devletleri 2015-19 yılları arasında küresel silah ticaretinde yüzde 36'lık payla birinci sırada yer alıyor.
DİĞER Haberi
ABD, kanlı ticarette yine lider

SIPRI’nin raporuna göre küresel silah ticaret hacmi, 2010-14 dönemine oranla yüzde 5 artış kaydetti. ABD) ihracatta yüzde 36'lık payla birinci sırada yer alırken, ABD'yi yüzde 21 ile Rusya, yüzde 7,9 ile Fransa ve 5,8 ile Almanya takip etti.

SİLAHLARIN YARISI ORTADOĞU'YA

Rapora göre birinci sırada bulanan ABD'nin silah ihracatı 4 yıllık periyotta, bir önceki döneme oranla yüzde 23 artış gösterdi. ABD'nin satışlarının yarısı Ortadoğu ülkelerine yapıldı. Silah ihracatının beşte birini elinde tutan Rusya'nın ise satışlarında ise yüzde 18’lik bir gerileme yaşadı.

TÜRKİYE'NİN İTHALATI DÜŞTÜ

Yine rapora göre Türkiye'nin silah alımı 2015-19 döneminde, 2010-14 yıllarına oranla yüzde 48 oranında geriledi. Araştırmaya göre Ankara'nın Suriye'ye ve Libya'ya yönelik askeri operasyonlarına rağmen yaşanan bu düşüşün arkasında Almanya'dan satın alınan denizaltıların tesliminin gecikmesi yatıyor. Bunun yanında raporda ayrıca Türkiye'nin ulusal silah sanayindeki üretimini artırmasının da düşüş üzerinde etkili olduğu belirtiliyor. Öte yandan 2019'da ABD ile yaşanan S-400 krizi ve Ankara'nın Suriye politikası nedeniyle kimi Avrupa Birliği ülkelerince uygulanan kısıtlamalar nedeniyle Türkiye'nin silah ithalatı rakamlarının önümüzdeki dört yıllık dönem için de düşeceği tahmin ediliyor.

SUUDİ ARABİSTAN’IN İTHALATI ARTTI

Silah ihracatının yarısı Ortadoğu ülkelerine yapan ABD'nin en büyük alıcısı ise Suudi Arabistan oldu. 2015 yılında Yemen'de başlayan savaşın tarafları arasında bulunan Suudi Arabistan'ın silah ithalatı bir önceki döneme oranla yüzde 130 artış kaydetti. En fazla silah satın alan ülkeler sıralamasında Suudi Arabistan'ın ardında Hindistan, Mısır, Avustralya ve Çin geliyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: ABD,, kanlı, ticarette, yine, lider,
Yorumlar
Haber Yazılımı