ABD'den Türkiye'ye ek vergi
Haber
03 Mart 2021 - Çarşamba 12:48 Bu haber 300 kez okundu
 
ABD'den Türkiye'ye ek vergi
ABD Ticaret Bakanlığı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 18 ülkenin alaşım alüminyum levha ürünlerine ek vergi getirdi.
DİĞER Haberi
ABD'den Türkiye'ye ek vergi

Alaşım alüminyum levha ürünlerine yönelik anti-damping ve telafi vergilerinde nihai inceleme sonuçlarını açıklayan ABD Ticaret Bakanlığı kararına göre, Bahreyn, Brezilya, Hırvatistan, Mısır, Almanya, Hindistan, İtalya, Umman, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, Tayvan ve Türkiye'ye anti-damping; Türkiye, Bahreyn ve Hindistan'dan alüminyum levha ürünlerine ek olarak telafi vergileri getirilmesi söz konusu.

Sonuçlara göre Türkiye'den Assan Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş. ürünlerine yüzde 2,02, Teknik Alüminyum Sanayi A.Ş. ürünlerine yüzde 13,56 ve diğer tüm ihracatçılara yüzde 4,85 oranında damping vergisi uygulanacak.

En yüksek damping vergi oranı ise yüzde 242,80 ile Almanyadan Hydro Aluminium Rolled Products GmbH şirketi için öngörüldü.

TELAFİ VERGİLERİ

Damping vergilerine ek olarak telafi vergileri ise Teknik Alüminyum Sanayi A.Ş için yüzde 4,34, Assan Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş. için yüzde 2,56 ve diğer tüm Türk ihracatçılar için yüzde 3,45 olarak belirlendi.

ABD Ticaret Bakanlığı, ürünlerini Amerikan piyasasındaki üretim maliyetlerinin altında ya da kendi iç pazarlarındaki fiyatların altında fiyatlandıran yabancı şirketlere anti-damping vergileri uyguluyor. Telafi vergileri ise "hükümetlerinden rekabet açısından adil olmayan teşvikler alan" şirketler için öngörülüyor.

Türkiye'nin ABD'ye alüminyum levha ihracatı son yıllarda katlanarak artmış, 2017'de 6 bin 56 tondan 2019'da 46 bin 779 tona yükselmişti. ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2019'da Türkiye'den 122 milyon 812 bin dolar değerinde alüminyum levha ithal edildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: ABD'den, Türkiye'ye, ek, vergi,
Yorumlar
Haber Yazılımı