AB ülkelerinden bir bir Türkiye’ye Afgan göçü desteği
Haber
11 Ağustos 2021 - Çarşamba 20:00 Bu haber 588 kez okundu
 
AB ülkelerinden bir bir Türkiye’ye Afgan göçü desteği
Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan’dan çekilmeye başlamasıyla birlikte Taliban ile mücadele döneminde ABD ile işbirliği yapan Afganların ülkeden kaçarak Türkiye’ye kafileler halinde gelmesi, kamuoyunda büyük tartışma konusu oldu.
GÜNDEM Haberi
AB ülkelerinden bir bir Türkiye’ye Afgan göçü desteği

Suriye iç savaşından kaçarak Türkiye’ye gelen milyonlarca Suriyeliler sorunu henüz çözülmemişken, üstüne binlerce Afgan gencinin gelmeye başlaması hem siyasetin hem de vatandaşın bir numaralı gündemi oldu.  Özellikle sosyal medya üzerinden paylaşılan yoğun mesajlar ile hükümetin acilen bu sorunu çözmesi isteniyor.

 

AB ÜLKELERİ TEDBİR ALMAYA BAŞLADI

 

Durum böyle olunca Avrupa Birliği ülkeleri de yoğun Afgan göçüne karşı tedbir almaya başladı. Türkiye üzerinde Avrupa kıtasına olası göçün engellenmesi için harekete geçen kıta ülkeleri, yürürlüğe sokmayı düşündükleri plan arasında göçün Türkiye’de kalması için Türkiye’ye destek verilmesi.

 

YUNAN BAKAN TÜRKİYE’YE DESTEK VERELİM

 

Konuya ilişkin konuşan Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarakis, Afganistan kaynaklı sığınmacı krizini önlemek için AB'nin Türkiye’ye daha fazla yardım etmesini önerdi. Bakan Mitarakis, yaptığı açıklamada, AB’nin 2015 yılında yaşanan sığınmacı akınına benzer bir krizle başa çıkamayacağını, bu nedenle insanların Afganistan’da şiddetlenen ihtilaftan kaçmalarını önleyebilmek için harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. “Katiyen olmaz, AB bir kez daha yaşanacak büyük bir göçmen krizine hazır değil” diyen Yunan bakan, AB’nin böyle bir krizle başa çıkma kapasitesine de sahip olmadığını vurguladı. Mitarakis, sayıları artan Afgan göçmenlerin Türkiye üzerinde oluşturduğu baskıyı hafifletebilmek için de Ankara’ya daha fazla yardım teklif edilmesi gerektiğini söyledi.

 

BELÇİKALI BAKAN DA BENZER UYGULAMA ÖNERMİŞTİ

 

Diğer yandan daha önce Afgan mülteci akınına karşı Belçika İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sami Mehdi, Avrupa Birliği’nden, Türkiye ile Suriyeliler için yapılan anlaşmanın Afganları da kapsayacak şekilde genişletilmesi istemişti. "Diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte Avrupa Komisyonu'na bir mektup yazdık” diyen Sami Mehdi, “Çekincelerimizi dile getirdik ve gelecekte mülteci akınlarıyla başa çıkmak için yeni yönergeler sunulmasını istedik" ifadelerini kullandı. Bu konunun Avrupa düzeyinde ele alınması gerekecek olsa da, Belçikalı Bakan Suriyeli mülteciler için yürürlüğe konulan ‘Türkiye Anlaşması’nın Afgan mültecileri de kapsayacak şekilde genişletilmesini öneriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AB, ülkelerinden, bir, bir, Türkiye’ye, Afgan, göçü, desteği,
Yorumlar
Haber Yazılımı