AB, Türkiye’nin koronavirüs aşı sertifikasını tanıdı
Haber
21 Ağustos 2021 - Cumartesi 15:30 Bu haber 280 kez okundu
 
AB, Türkiye’nin koronavirüs aşı sertifikasını tanıdı
Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, Türkiye, Ukrayna ve Kuzey Makedonya tarafından verilen koronavirüs aşı sertifikalarını tanıma kararı aldı.
SAĞLIK Haberi
AB, Türkiye’nin koronavirüs aşı sertifikasını tanıdı

Koronavirüs aşı sertifikası ve geçerli vizeye sahip olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 27 Avrupa Birliği ülkesine sorunsuz şekilde gitme imkanına sahip olacak. Geçerli sertifikaya sahip AB vatandaşları da, yine aynı şekilde Türkiye, Ukrayna ve Kuzey Makedonya’ya gidebilecekler.

 

COVİD-19 AŞI KARTI NEDİR?

 

Türkiye’de koronavirüse karşı iki doz aşısın yaptırmış kişiler “Covid-19 Aşı Kartını” e-Nabız üzerinden veya Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden alabiliyorlar. Aşı sertifikasında: İsim, soyisim, TC kimlik numarası, doğum tarihi, uygulanan aşıların türleri, üreticileri ve aşılanma tarihleri gibi çeşitli bilgiler bulunuyor.

 

AB SERTİFİKANIN ALANINI GENİŞLETTİ

 

Öte yandan Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe giren dijital koronavirüs sertifikasının AB üyesi olmayan başka ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi kararlaştırıldı. Seyahatlerde sıklıkla kontrol edilen aşı sertifikası, halen tüm AB ülkeleriyle birlikte İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’de de geçerli.

 

DİJİTAL KOVİD SERTİFİKASI KİMLERE VERİLİYOR?

 

Ayrıca Dijital Kovid sertifikası, her iki Kovid-19 aşısını yaptırmış olanlar, seyahatten 48 saat önce alınmış negatif test sonucuna sahip olanlara veya son 6 ayda koronavirüs geçirdiği için kanında antikor gelişen kişilere veriliyor. Sertifikayla AB’de onaylı Kovid-19 aşılardan BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson olmuş; son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya ilave kısıtlamalar uygulanmıyor.

 

AB, daha önce İsviçre, Vatikan ve San Marino tarafından verilen Covid sertifikalarını da tanımıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dijital Kovid sertifikası, Dijital aşı sertifikası, Dijital koronavirüs sertifikası, aşı sertifikası, AB, Avrupa Birliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı