AB Suriyelileri tutması için Türkiye’ye para verecek
Haber
25 Haziran 2021 - Cuma 18:25 Bu haber 501 kez okundu
 
AB Suriyelileri tutması için Türkiye’ye para verecek
AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Avrupa Birliği’nin Türkiye'de bulunan Suriyelileri desteklemek için 3 yıl içinde 3 milyar euro para vereceklerini duyurdu.
DÜNYA Haberi
AB Suriyelileri tutması için Türkiye’ye para verecek

Belçika’nın başkenti Brüksel'de yapılan Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nden sonra AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB dönem başkanı Portekiz'in Başbakanı Antonio Costa ile ortak basın toplantısı yaptı.

TÜRKİYE, ÜRDÜN VE LÜBNAN’A DESTEK

Düzenledikleri zirvede Türkiye ile ilişkilerin ve bu kapsamda Suriyelilerin durumunu konuştuklarını belirten Von der Leyen, milyonlarca Suriyeliyi barındıran Türkiye, Ürdün ile Lübnan gibi bölgedeki diğer ortakları desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

BUNU DESTEKLEMEK AVRUPA'NIN ORTAK ÇIKARI

Sığınmacı yükün büyük çoğunun bölgenin üzerinde olduğunu söyleyen Von der Leyen, “Sığınmacıları korumak ve ev sahiplerini desteklemek bütün Avrupa'nın ortak çıkarı. Geçmiş dönemde destek verdik, Gelecekte de bunu devam ettireceğiz.

DAHA FAZLA YARDIM İÇİN ÇAĞRI YAPTIK

"Türkiye'deki mültecilere destek vermek için 2024'e kadar ilave olarak 3 milyar euro ayırmayı hedefliyoruz” diyen Von der Leyen, şunları söyledi:  “Bu para tümüyle AB bütçesinden gelecek ve mültecilerin sosyo ekonomik desteklenmesinde kullanılacak. Artık sadece acil yardım kalemleri olmayacak. Çünkü Suriyeliler yıllardır bu bölgede yaşıyor ve gelecek yıllar için bir perspektife ihtiyaçları olacak. Diğer yandan Türkiye'ye doğu sınırındaki göç yönetimi konusunda da destek vereceğiz. Aynı zamanda AB Komisyonu, Ürdün ve Lübnan'daki Suriyeliler için 2024'e kadar 2.2 milyar euro verecek. AB üyelerini daha fazla finansman sağlamaya davet ettik."

Kaynak: Editör:
Etiketler: AB, Suriyelileri, tutması, için, Türkiye’ye, para, verecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı