Irkçılık Tesla’ya pahalıya patladı
Haber
06 Ekim 2021 - Çarşamba 09:57 Bu haber 475 kez okundu
 
Irkçılık Tesla’ya pahalıya patladı
Amerika Birleşik Devletleri merkezli elektrikli araba üreticisi Tesla, siyahi bir çalışanına, ırkçılık yaptığı gerekçesiyle rekor tazminat cezasına çarptırıldı.
DÜNYA Haberi
Irkçılık Tesla’ya pahalıya patladı

ABD’nin Kalifornia eyaletinde görülen davada jüri heyeti, Tesla’nın San Francisco’da bulunan Fremont fabrikasında, asansör operatörü olarak çalışan 53 yaşındaki Owen Diaz'a ırkçılık yapıldığına karar verdi. Verilen kararda, 2015-2016 yılları arasında Diaz'ın çalıştığı 9 ay boyunca ırksal olarak düşmanca bir iş ortamına maruz bırakıldığı ve ırkçı tacizleri önlemek için Tesla yönetiminin makul adımlar atmadığı belirtildi.

 

Maddi ve manevi tazminat cezası

 

Konuya ilişkin konuşan Diaz'ın avukatı Bernard Alexander, müvekkilinin iş yerinde ırkçı söylemlerle çağırıldığını, çalıştığı mekanda ise ırkçı resim ve yazılarla karşılaştığını iddia etti. Görülen duruşma neticesinde jüri heyeti, Tesla'nın Diaz'a 6,9 milyon dolar manevi tazminat ve 130 milyon dolar da cezai tazminat ödemesini emretti.

 

O fabrikayı temizle

 

Bir hafta süren dava sonucunu sevinçle karşılayan Owen Diaz, şunları söyledi: "Bu karar Tesla'nın fabrikasında neler olup bittiğine ışık tutuyor. Elon Musk, bununla sana uyarı yapıldı, o fabrikayı temizle.”  Karar üzerine Tesla Başkan Yardımcısı Valerie Capers Workman, şirketin bloğundaki mesajında, "Jürinin kararının haklı olmadığına kuvvetle inanıyor olsak da, 2015 ve 2016'da mükemmel olmadığımızın da farkındayız. Hala mükemmel değiliz. Ama 5 yıl öncesinden çok yol kat ettik” ifadelerini kullandı.

 

Benzer olay daha önce de yaşanmıştı

 

Mayıs ayında görülen başka bir davada, 10 bin kişinin çalıştığı Tesla'nın Fremont'taki fabrikasında, Melvin Berry adlı diğer bir siyahi çalışan da ırkçı ayrıma uğradığı gerekçesiyle açtığı davada 1 milyon dolar tazminat hakkı kazanmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: tesla, tesla otomobil, tesla araçları, tesla ırkçılık, teslaya ceza,
Yorumlar
Haber Yazılımı