7 ülke fosil yakıta desteği kesiyor
Haber
14 Nisan 2021 - Çarşamba 11:55 Bu haber 52 kez okundu
 
7 ülke fosil yakıta desteği kesiyor
Avrupa'da 7 ülke, fosil yakıt sektöründeki ihracat kredileri için sağlanan devlet desteğini sonlandırma kararı aldı.
DİĞER Haberi
7 ülke fosil yakıta desteği kesiyor

Reuters'ın haberine göre yedi ülke arasından İngiltere, Fransa ve İsveç fosil yakıtlarla ilgili yol haritasını çoktan belirlerken, diğer 4 ülke henüz bir planlama yapmış değil.

Konu hakkında açıklama yapan Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, "Her bir ülkenin sanayi gereksinimlerini ve istihdama olan etkilerini de göz önünde bulundurarak fosil yakıtlar için tüm ihracat kredisi garantilerini durdurmaya kararlıyız" dedi.

Alınan karar doğrultusunda Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya, Hollanda, Danimarka ve İsveç bundan sonra çevre dostu projelere ağırlık verip ihracat politikalarında daha şeffaf olmayı vaat ediyor. Kömür ve akaryakıtlar kamuya bağlı ihracat kredi kuruluşlarının portföyünün büyük bir kısmı oluşturuyor. Devlet destekli bu kurumlar şirketlere kredi garantisi ile yurt dışındaki kayıplarına karşı sigorta hizmeti sağlıyor.

Fransa Maliye Bakanı Le Maire, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın da söz konusu gruba katılmasını umduğunu aktardı. ABD piyasası, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkelerinin ihracat finansmanının yüzde 40'ını oluşturuyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: 7, ülke, fosil, yakıta, desteği, kesiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı