“532 çeşit vergi ödüyoruz”
Haber
23 Eylül 2021 - Perşembe 10:08 Bu haber 467 kez okundu
 
“532 çeşit vergi ödüyoruz”
Türkiye’de vatandaşların en çok şikayet ettiği konuların başında gelen yüksek vergilere ilişkin konuşan Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, "Aldığımız her nefesle, attığımız ve atmadığımız her adımla vergi veya farklı adlarla pek çok ödeme yapıyoruz" diye konuştu.
EKONOMİ Haberi
“532 çeşit vergi ödüyoruz”

Türkiye’de vatandaşların ödediği vergi çeşitlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, vatandaşların ödediği her 100 lira verginin yüzde 18’inin faize gittiğine belirten Bingöl, bu şekilde devam ederse 2023’te ödeyeceğimiz her 100 lira verginin 20 lirasının faiz olarak bütçeden çıkacağını söyledi.

 

ADALETSİZ BİR VERGİ

 

Enflasyonun, sabit ücretli ve dar gelirli vatandaşlar için çok sorun olduğunu ifade eden Ozan Bingöl, enflasyonun insanları her dakika fakirleştirdiğini ve bu anlamda, temsilsiz ve adaletsiz bir vergi olduğunu belirtti.

 

HER ADIMDA VERGİ ÖDÜYORUZ

 

“Önümüzdeki yılda, yüksek oranlı yeniden değerleme oranını 25 kuruşluk poşetteki artışla da hissedeceğiz” diyen Dr. Bingöl, şunları söyledi: "Aldığımız her nefesle, attığımız ve atmadığımız her adımla vergi veya farklı adlarla pek çok ödeme yapıyoruz. Bu kapsamda 2021’de Merkezi Yönetim Bütçesi’ne 532 farklı düzenlemeye dayalı olarak 1 trilyon 82 milyar TL katkı yapacağız.”

 

KAÇ ÇEŞİT VERGİ ÖDÜYORUZ

 

Cumhuriyet'e konuşan Dr. Ozan Bingöl, vatandaşların 532 çeşit vergi ödediğini belirterek, şunları söyledi: “Sadece asgari ücretli olarak düşünmemek lazım. Bakın içerisinde bulunduğumuz yıl, vatandaş olarak adını hiç duymadığımız, varlığından haberdar bile olmadığımız pek çok kanuna göre vergi, resim, harç, fon, devlet hakkı, katkı payı, ceza, zam, gecikme faizi, gecikme zammı ve pek çok farklı adda ödemeyi Merkezi Yönetim Bütçesi’ne yapıyoruz.

 

Aldığımız her nefesle, attığımız ve atmadığımız her adımla vergi veya farklı adlarla pek çok ödeme yapıyoruz. Bu kapsamda 2021’de Merkezi Yönetim Bütçesi’ne 532 farklı düzenlemeye dayalı olarak 1 trilyon 82 milyar TL katkı yapacağız. Daha ne olsun...

Kaynak: Editör:
Etiketler: vergi, vergi ne kadar, kaç çeşit vergi var, vergiler, ozan bingöl,
Yorumlar
Haber Yazılımı