43 milyon yıllık 4 ayaklı balina fosili keşfedildi
Haber
27 Ağustos 2021 - Cuma 09:15 Bu haber 1085 kez okundu
 
43 milyon yıllık 4 ayaklı balina fosili keşfedildi
Bilim insanları, balinalar ile ilgili daha önce bilinmeyen bir şey keşfetti. Yapılan araştırma ile karadan denize geçişinin izini sürmeye yardımcı olan, dört ayaklı bir balina türünün 43 milyon yıllık fosili keşfedildi.
BİLİM Haberi
43 milyon yıllık 4 ayaklı balina fosili keşfedildi

FOSİL NEREDE KAŞFEDİLDİ

 

Araştırmacılar, yeni keşfedilen amfibi balinanın Mısır'da bulunduğunu ve geçiş türleri kategorisine giren tükenmiş bir balina soyu olan Protocetidae'ye ait olduğunu ifade ediyor. Fosil, bir zamanlar denizlerle kaplı olan ve balinaların evrimini gösteren bir dizi keşif sağlayan Mısır'ın Batı Çölü'ndeki orta Eosen kayalarında ortaya çıkarıldı. Daha sonra Mansura Üniversitesi Omurgalı Paleontoloji Merkezi'nde detaylıca incelendi.

 

“Phiomicetus anubis” isimli balinanın hayattayken tahmini vücut uzunluğunun yaklaşık üç metre ve vücut kütlesinin yaklaşık 600 kg olduğu belirtiliyor. Döneminin muhtemelen en büyük yırtıcısı olduğu düşünülen bu balinanın iskeleti, onun Afrika'da bilinen en ilkel protocetid balina olduğunu da ortaya koyuyor.

 

BALİNA EVRİMİ HALA SIRLARINI KORUYOR

 

'Proceedings of the Royal Society' dergisinde çıkan makalenin baş yazarı Mansura Üniversitesi'nden Abdullah Gohar, "Phiomicetus anubis, önemli bir yeni balina türü. Mısır ve Afrika paleontolojisi için kritik bir keşif" dedi. Öte yandan araştırmacılar, son fosil keşiflerine rağmen, Afrika'daki erken balina evriminin büyük ölçüde bir sır olarak kaldığını belirtiyor.

 

Bölgede daha fazla çalışma ile amfibi balinalardan tamamen suda yaşayan balinalara evrimsel geçiş hakkında yeni ayrıntıların ortaya çıkma potansiyeli olduğu da belirtiliyor. Diğer yandan yeni keşfedilen bu fosil, antik ekosistemler hakkında da yeni soruları gündeme getirdi ve araştırmaları, Mısır'daki eski balinaların kökeni ve bir arada yaşamasıyla ilgili sorulara yöneltti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: balina fosili, keşif, yeni keşifler, balinalar, balinaların ataları, deniz c
Yorumlar
Haber Yazılımı