'4. dalganın olması mümkün'
Haber
19 Haziran 2021 - Cumartesi 16:26 Bu haber 432 kez okundu
 
'4. dalganın olması mümkün'
Koronavirüsün yeni varyantlarına dair açıklamalarda bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “4'üncü dalga mümkün” dedi.
SAĞLIK Haberi
'4. dalganın olması mümkün'

Alman BioNTech'in firmasının kurucu ortağı Uğur Şahin’in dün açıkladığı, koronavirüs varyantları 4'üncü dalgaya neden olabilir” söyleminden sonra Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da, şunları söyledi: "Yüzde 70-75 aşılamaya ulaşmadığımız sürece 4. dalgayı yaşarız. Ancak bu insanları çok korkutmasın. Bu dalganın artışı ve yayılması tamamen kendi elimizde. Bu durum yüksek rakamlara ulaşan 3. dalgadaki gibi mi, yoksa yanlıca hafif bir vaka artışı ile giden bir dalga mı olacak? Bunu belirleyecek ana faktör alacağımız tedbirlerdir."

DELTA VARYANTI VAKALARI ARTIRABİLİR

Tatil zamanında yaşanan hareketliliğin 4. dalgaya etkisini de değerlendiren Prof. Dr. Ceyhan, "Aşılamada son hedefe ulaşmayana kadar “şu kadar yaptık”, “dünyada şu sıradayız” çok önemli değil. Benim asıl beklediğim bilgi Delta varyantının Türkiye'de kaç vaka olduğu. Bu sorunu yaşayan, yeni yeni vaka artışları ile karşılaşan ülkelerde esas olarak Delta varyantı artmaya başladı. Örneğin İngiltere'de vaka sayısı 2 binlerdeyken hafif bir gevşeme ile 11 bine çıktı ve bunların neredeyse tamamı Delta varyantı. ABD'nin bazı eyaletleri, Fransa'da birçok yerde vaka artışları başladı. Bu tabii kalabalıklaşmanın artacağı sonbaharda daha belirgin hale gelecek" diye konuştu.

TEDBİRLER KONTROLLÜ KALKMALI

4. dalgaya karşı özellikle iki şeyin yapılması gerektiğini ifade eden Ceyhan, "Aşılamayı hızlı bir şekilde tamamlamamız gerekiyor. Çünkü aşılamada yüzde 30-35'lere çıkmanız dalgayı çok engellemiyor. Aynı anda sizin bir taraftan da tedbirlere dikkat etmeniz, önlemlerin aniden değil, kontrollü şekilde kaldırılması, vatandaşların da tedbirlere uyması gerekiyor" dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mehmet Ceylan, koronavirüs, kovid19, 4. dalga, yeni varyantlar, Uğur Şahin, BioNTech,
Yorumlar
Haber Yazılımı