27 ülke, küresel aşılanmanın yüzde 40'ına sahip
Haber
09 Nisan 2021 - Cuma 12:11 Bu haber 190 kez okundu
 
27 ülke, küresel aşılanmanın yüzde 40'ına sahip
DİĞER Haberi
27 ülke, küresel aşılanmanın yüzde 40'ına sahip

Dünyanın en zengin 27 ülkesi, küresel aşıların yüzde 40'ını uygulamış durumda. Dünyadaki en fakir yüzde 11'lik nüfusa sahip ülkelerin küresel aşılanmadaki payı ise sadece yüzde 1,6

Bloomberg’in haberine göre, dünya nüfusunun yüzde 4,3’üne sahip Amerika Birleşik Devletleri, küresel aşılanmanın yüzde 24’ünü gerçekleştirirken, dünya nüfusunun yüzde 18’ine sahip Çin’in küresel aşılanmadaki payı yüzde 20 seviyesinde bulunuyor. Aşı anlaşmalarına bakılacak olursa, zengin ülkeler önceden nüfuslarını birkaç kez aşılayabilecek milyarlarca dozluk aşı tedarik anlaşması imzalamış durumda.

ABD gelecek üç ayda nüfusun yüzde 75’ini aşılamayı hedeflerken, ülkelerin neredeyse yarısı nüfusunun yüzde 1’ini bile aşılayabilmiş değil. Hesaplamalar dünyadaki en fakir ve kamusal aşılanma verisine sahip olmayan 40 ülkeyi içermemesine rağmen, bu ülkeler dünya nüfusunun yüzde 8’ine ev sahipliği yapıyor.

Eğer dünya üzerinde eşit bir aşı dağıtım mekanizması olsaydı, ABD’nin şu anki aşılanma rakamları hakkettiğini 6 katına tekabül edecekti.

Dünyanın en az zenginliğe sahip kıtası olan Afrika’daki 54 ülkeden sadece üçü nüfusunun yüzde 1’ini aşılayabilmiş durumda. 20’den fazla ülkeyse henüz aşı elde edebilmiş bile değil.

Türkiye’de ise 17 milyonu aşan Kovid-19 aşısı yapıldı. Aşılamada 2. doz uygulanan kişi sayısı da 8 milyona yaklaştı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: 27, ülke,, küresel, aşılanmanın, yüzde, 40'ına, sahip,
Yorumlar
Haber Yazılımı