2 doz aşı olanlar ile ilgili yeni karar
Haber
21 Eylül 2021 - Salı 10:27 Bu haber 480 kez okundu
 
2 doz aşı olanlar ile ilgili yeni karar
Sağlık Bakanlığı 2 doz aşısını yaptıran kişiler için yeni bir karar aldı.
SAĞLIK Haberi
2 doz aşı olanlar ile ilgili yeni karar

"Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" rehberi Sağlık Bakanlığı tarafından güncellendi. Alınan karara göre, en az iki doz koronavirüs aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde hastalığı geçirmiş olanlar, pozitif biriyle temas ettiği taktirde, HES kodu riskli görünmeyecek ancak Vaka Takip Modülü'ne temaslı olarak kaydedilecek.

 

SEMPTOM GELİŞMESİ HALİNDE NE YAPILACAK?

 

Ayrıca bu kişiler maske kullanımı, sosyal mesafe, hijyen gibi koruyucu önlemlere uyarak ve kendi semptomlarını da takip ederek günlük yaşamını sürdürecek. Diğer yandan herhangi bir semptom gelişmesi halinde ise aynı gün içinde PCR testi yaptıracak. Semptom gelişmezse temasının 5'inci gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu olacak. PCR testi yaptırmazsa 6'ncı gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak.

 

PCR TESTİ POZİTİF VE YA NEGATİF ÇIKARDA NE OLACAK?

 

PCR testinin pozitif çıkması halinde Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan rehbere göre tedavi edilecek ve rehbere uygun izolasyon koşulları sağlanacak. Eğer testi negatif çıkarsa, sistemdeki kaydı 6'ncı günde sonlandırılacak, izolasyona alınmayacak ve HES kodu riskli duruma gelmeyecek. Ancak bu kişiler, 14 gün boyunca semptomlarını takip edecek ve 14'üncü günün sonuna kadar 65 yaş üzeri veya immünsüpresif kişiler ile bakımevi ve huzurevinde kalanlar gibi Kovid-19 açısından riskli gruplara bakım veremeyecek.

 

VARYANTLARLA İLGİLİ YENİ GÜNCELLEMELER

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘endişe verici varyant’ olarak nitelendirilen ‘Beta’, ‘Gama’ ve ‘Delta’ ile Sağlık Bakanlığınca ‘tehdit edici varyant’ olarak nitelendirilen varyantların saptanması halinde izolasyon süresi 14 gün olacak. Bu kişilerin izolasyonu 14. günün sonunda test yapılmaksızın sonlandırılacak. Bu kişilere, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacak. ​​​​​​​

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2 doz aşı yaptıranlar, aşılamada güncelleme, sağlık bakanlığı, aşılama, koronavirüs, alfa, beta, delta,
Yorumlar
Haber Yazılımı