Dünya 2020’de en sessiz yılını geçirdi

Dünya 2020’de en sessiz yılını geçirdi

33 ülkeden deprembilimcilerin yaptığı çalışmaya göre, dünya 2020'de karantina ve seyahat engelleri nedeniyle on yıllardır hiç olmadığı kadar sessiz bir yıl geçirdi.

Koronavirüs salgınının ilk dalgası geride kaldı
İnsanlık, salgın hastalıklara yabancı değil
5G ile 500 milyar doları aşacak beş sektör

Aralarında Zürih Teknik Üniversitesi İsviçre Sismoloji Servisi’nin olduğu ekip dünya üzerindeki 268 sismoloji istasyonunun 185’inde gezegen kabuğunda daha düşük gürültü ölçümü yaptı.

Kısıtlamaların en sıkı olduğu zamanlarda yani otobüs ve tren seferlerinin azaltıldığı, uçuşların durdurulduğu ve fabrikaların kapatıldığı dönemlerde şehir merkezlerindeki çevresel gürültü yüzde 50 azaldı.

Öyle ki gürültü seviyeleri batılı ülkelerde yılın en sessiz zamanı olarak bilinen Noel sırasından bile daha düşük çıktı.

Sismolog John Clinton sokağa çıkma yasaklarının olduğu haftaların kayıtların tutulmaya başlandığı son 20 yıl içerisindeki en sessiz dönemler olduğunu belirtti.

Belçika Kraliyet Gözlemevi, sokağa çıkma yasakları sırasında görülen “sessizlik dalgasını” kayıt altına almayı başardı. Çevresel gürültünün azalmasının bir diğer etkisi ise normal zamanlarda hissedilmesi olası görülmeyen küçük depremlerin bile tespit edilebilmesi oldu.

Deprem bilimci Frederick Massin bu küçük sarsıntıları yakalamanın sismik değişimleri anlama kapasitelerini artırdığını vurgulayarak bu sayede gelecekteki olası büyük depremleri tahmin edebilmelerine yardımcı olacağını belirtti.

Covid-19 kısıtlamalarıyla seyahat gibi insani aktiviteler ve makinelerin yavaşlaması sonrası geçen yıl çevresel gürültü yüzde 50 azaldı.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0