Çin, vatandaşlarını kontrol altına alıyor

Çin, vatandaşlarını kontrol altına alıyor

Çin hükümeti, daha fazla kişisel veriler toplamak için yeni bir adım attı. Çin'de yeni cep telefonu satın alan müşterilere cihazlarını yüz tanıma özelliğiyle kaydettirmeleri zorunlu hale getirdi. Pekin yönetiminin Eylül ayında açıkladığı yeni düzenleme yürürlüğe girdi.

Otomotiv dünyasında rekabet kızışıyor
Bizi gelecekte hangi teknolojiler bekliyor?
Xiaomi Türkiye’ye yatırıma başlıyor

YENİ YÖNETMELİK:
Çin’de yeni telefon hattı ya da data tarifesi satın alanların fotoğrafları ve kimlik karlarıyla birlikte kayıt olmaları zorunluydu. Yeni yönetmelikle birlikte, yüz tanıma için müşterilerin yüzlerinin taranması da mecburi hale getiriliyor.
HÜKÜMETİN İDDİASI:
Çin yönetimi, bu düzenlemeyle vatandaşların internetteki ‘meşru haklarını ve çıkarlarını korumayı’ amaçladığını savunuyor. Dünyanın en kalabalık ülkesinin sokaklarında, yüz tanıma özelliği güvenlik kameralarında kullanılıyor. Ülke çağında yaklaşık 170 milyon güvenlik kamerası bulunuyor.
YORUM:
Çin, aldığı bu kararla merkeziyetçi bir yönetim anlayışının temellerini sağlamlaştırıyor. Hükümet herkesi takibe alarak, hem sanal hem de gerçek hayatta vatandaşlarını daha rahat kontrol etmeyi düşünüyor. Özellikle yakın zamanda 5G teknolojisini başlatan yönetim, bu sayede daha fazla veri toplayacak. Bu durum bize aynı zamanda Hong Kong’da aylardır devam eden protestoların, gösterilerin yani hükümet karşıtı eylemlerin de önüne geçmeyi çalıştıklarını gösteriyor. Daha uysal, sesini çıkarmayan, itaat eden, sorgulamayan bir vatandaş profili isteyen yönetim, bu uğurda özellikle yapay zekaya yapılan yatırımlarla teknolojinin tüm imkanlarını bu toplumu istedikleri gibi dizayn etmek için kullanıyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0