Çin, skandal paylaşıma sahip çıktı

Çin, skandal paylaşıma sahip çıktı

Çin yönetimi, Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nin Türkiye'de rahatsızlığa neden olan sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili açıklama yaparak, söz konusu ifadelerin meşru olduğunu belirtti.

Biden’dan ‘Kuşak ve Yol’ projesine rakip teklif
Çin, Türkiye anlaştı, Uygur Türkleri endişeli
Corona virüs ile ilgili tehlikeli senaryolar

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin’in Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasına ilişkin konuştu. Türkiye’deki tüm kesimlerin, Çin’in ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü koruma konusundaki kararlı tutumuna, terör ve aşırıcılıkla mücadelede attığı adımlara, doğru, makul ve tarafsız şekilde bakmasını umduklarını belirten Cao,  Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin paylaşımı için ‘tamamen uygun, makul olduğu ve eleştirilemeyeceği’ yorumunda bulundu. Cao ayrıca Türk-Çin stratejik iş birliğinin genel durumunun somut biçimde korunması temennisini dile getirdi.

NE OLMUŞTU?

Büyükelçilik, Twitter hesabından, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Twitter hesaplarını etiketleyerek skandal bir durum yaratmıştı. Paylaşımda şu ifadeler kullanıldı: “Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün, Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır.”

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0