Çin dijital aşı pasaportunu başlattı

Çin dijital aşı pasaportunu başlattı

Çin, ülke içi seyahatlerde “sağlık sertifikası” uygulamasını başlatıyor. Uygulamada, vatandaşların test sonuçları veya aşılanma durumları gibi bilgiler yer alacak.

Vatandaş aşı konusunda ne düşünüyor?
Şahin: Normalleşme yaza doğru başlar
Aşı yaptırmayana vize yok

Çin’de, ülkenin en çok kullanılan sosyal medya uygulaması WeChat üzerinden kullanılacak yeni bir uygulama, vatandaşların sağlık bilgilerinin kontrol edilebildiği bir “dijital pasaport” işlevi görecek.  

Dışişleri bakanlığı sözcüsü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, uygulamanın dünyadaki ekonomik iyileşmeyi ilerletmeye ve sınır ötesi seyahatleri kolaylaştırmaya yardımcı olmak için hayata geçirildiği belirtildi.

Programda, Çin vatandaşlarının koronavirüs durumlarını belirten ve hali hazırda kullanılmakta olan “QR sağlık kodu” sistemi geliştirilerek insanların aşılanma durumunu da içerecek şekilde tasarlandı.

Ancak söz konusu uygulama, şu an için yalnızca Çin vatandaşlarının kullanımı için geliştirildi. Öte yandan, Çin vatandaşları uygulamada yer alan bilgilerinin çıktısını da alabilecekler.

Uygulamayla birlikte böylece, dünyada ‘koronavirüs aşı pasaportu’ geliştiren ilk ülke Çin oldu. Çin’in yanı sıra, ABD ve İngiltere gibi ülkeler de benzer uygulamaları hayata geçirmeyi planlıyor.

Aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) de, insanların üye ülkelerde seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla ‘yeşil aşı kartı’ üzerinde çalışıyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0