Bizi gelecekte hangi teknolojiler bekliyor?

Bizi gelecekte hangi teknolojiler bekliyor?

Gelecekteki dünyanın nasıl olacağı ile ilgili Dünya Ekonomik Formu, 800'ün üzerinde uzman ve yöneticiye anket yaptırdı.

Apple Samsung’u geçti
Çin, vatandaşlarını kontrol altına alıyor
Teknoloji bağımlılığına karşı 9 etkili öneri

İşte, elde edilen sonuçlar ışığında 2030’a kadar elde edeceğimiz sınırları aşacak 7 teknoloji.

ROBOTLAR:
Günümüzde robotlar, zaten mavi yaka işçilerin yoğun olarak çalıştığı endüstrilerde hakim konumda. Ancak, robot teknolojisi kısa zaman içinde beyaz yaka işçilerin de yoğun olarak çalıştığı sektörlere de hakim olacak. 2021 yılında robot eczacıları bile görebiliriz.

SENSÖRLER:
Nesnelerin İnterneti (IoT) yaygınlaşacak. Üzerinde yürüdüğümüz kaldırımlardan tutun da giyindiğimiz kıyafetlere kadar. 2022 yılına kadar 1 trilyon farklı sensör internete bağlanabilir.

SAĞLIK:
Sağlık endüstrisini kökten değiştirmeye başlayan 3D yazıcılar, göğüs kafesinin bir kısmını değiştirmek için kullanılmaya başlandı bile. 2024 yılına kadar 3D teknolojisi organ nakli için kullanılmaya başlaması öngörülüyor.

İNTERNET:
Ankete katılanların %79’u 2024 yılına kadar internetin temel bir hak olacağını düşünüyor.

TELEFONLAR:
Elektronik parçaların gücü artıp boyutu azalmaya devam edecek. Ankete katılanların %80’i, deri altına yerleştirilebilir telefonların 2024’e kadar piyasaya sürüleceğini düşünüyor. Deri altı telefonu: Kullanıcıların, konuşma yerine, beyin dalgalarıyla iletişime geçmelerine olanak sağlayabilir.

ARABALAR:
“Araba Ortak Kullanımı (car-sharing)” ekonomisi dünya genelinde yaygınlaşıyor. Bu durum insanların araba sahipliği hakkındaki düşünclerini de değiştiriyor. Ankete katılanların %67’si, 2026 yılına kadar, ‘Araba Ortak Kullanımı’nın kişisel araç sahipliğinden daha fazla olacağını düşünüyor.

YAPAY ZEKA:
Yapay Zeka (AI), geçmişte yaptığı hatalardan ders çıkarabilir ve büyük veri temelli karmaşık kararları otomatikleştirebilir. Uzmanlar 2026’ya kadar, Yapay Zeka’nın yönetim kuruluna katılacağı düşünülüyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0