Bilim insanları, DNA’ları Ay’a taşıyalım

Bilim insanları, DNA’ları Ay’a taşıyalım

Bir grup bilim insanı, 6,7 milyon bitki ve hayvan türüne ait DNA'nın olası bir felaket durumunda yok olmaması için Ay'da saklanmasını teklif etti.

İnsan beyin bilgisayara kablosuz bağlandı
DSÖ’den virüsün çıkışı için 4 teori
3D teknolojisiyle biftek üretildi

Euronews’te çıkan habere göre Amerikalı bilim insanlarından olası bir kıyamet senaryosuna karşı ilginç bir plan geldi. Dünya’nın uydusunda 3 milyar yıl önce lavların oyarak oluşturduğu tünel ve mağaraların içine bir “Ay gemisi” gizlenebileceğini belirten araştırmacılar, böylece milyonlarca dünya türüne ait sperm, yumurta ve tohumların korunabileceğini ileri sürdü.

Bu mağaralarda ‘gen bankası gemisi’nin işleyebilmesi için güneş panellerinden faydalanılacağını belirten araştırmacılar milyonlarca bitki, hayvan ve mantar türünün kriyojenik olarak korunmuş genetik materyalini Ay’a taşımak için en az 250 roket fırlatılması gerekeceğini ifade etti.

AY NEDEN TECİH?

Ay gemisi projesini IEEE Havacılık ve Uzay Konferansı’nda sunan araştırmacılar, DNA’ları Ay’da saklama düşüncesinin temelinde Dünya’da insani ya da doğal sebeplerle yaşanabilecek kıyamet senaryolarından korunmak olduğunu belirtiyor.

Örneğin bir süper volkan patlamasında ya da bir nükleer savaşta genlerin hayatta kalması sağlanmış olacak.

Projenin baş yazarı Arizona Üniversitesi Uzay ve Karasal Robotik Keşif (SpaceTREx) Laboratuvarı Başkanı Jekan Thanga, “Bu, fotoğraflarınızı ve belgelerinizi bilgisayarınızdan ayrı bir sabit sürücüye kopyalamak gibi. Böylece herhangi bir sorun olursa bir yedeğiniz olur.” diyor ve ekliyor: “Dünya ya da insanlığın büyük bir kısmının yok olması durumunda bir sıfırlama düğmesine basma şansınız olacak”.

Araştırmacıların sunumlarında sıraladıkları, Dünya üzerindeki biyolojik çeşitliliğe karşı potansiyel varoluşsal tehditler ise şunlar: Süper volkanik patlama, küresel nükleer savaş, asteroit etkisi, pandemi, iklim değişikliğinin hızlanması, küresel güneş fırtınası ve küresel kuraklık.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0