Apple 3 haftada bir şirket alıyor

Apple 3 haftada bir şirket alıyor

Hissedarlar toplantısında ekonomik verileri paylaşan Apple'ın CEO'su Tim Cook, son altı yıl içinde 100'den fazla şirket satın aldıklarını söyledi. Apple, geçen yılın Ekim-Aralık döneminde 111,4 milyar dolarla tarihinin en büyük gelirini elde etmişti.

Apple Samsung’u geçti
Xiaomi de elektrikli araba üretecek
Otomotiv dünyasında rekabet kızışıyor

EN BÜYÜK ALIM BEATS ELECTRONİCS

Apple’ın son 10 yıldaki en büyük alımı kulaklık üreticisi Beats Electronics ve şarkı tanıma uygulaması Shazam’ı olmuştu.  Apple, küçük şirketleri satın alarak bunların yeniliklerini kendi ürünlerine entegre ediyor.

Bunlardan biri 3D algılama teknolojisini geliştiren İsrail şirketi PrimeSense. Apple, FaceID (yüz tanıma) teknolojisinde bu yazılımdan yararlandı. Ayrıca iPhone ve Macbook bilgisayarları için “arkayüz” teknolojisine büyük yatırımlar yapan Şirket, geçen yılki yatırımları yapay zeka, sanal gerçeklik, ödeme sistemi ve podcast şirketlerini de kapsıyor.

Diğer yandan kendi otonom sürüş teknolojisine entegre etmek için 2019’da sürücüsüz otomobil üreticisi Drive.ai’yi satın alan Apple, 2016’da Uber’in Asya’daki en büyük rakibi, araç paylaşım servisi Didi Chuxing’e bir milyar dolar yatırım yaptı.

ELON MUSK’I REDDETMİŞTİ

Analistler Apple’ın son altı yılda 100 şirket satın almasına ve büyük bir satın alma gücü bulunmasına karşın yine de çok seçici davrandığını söylüyor. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, 2013’te, şirketin zor günler geçirdiği dönemde Cook’a şirketi satmaya çalıştığını ancak Tim Cook’un bunu reddettiğini açıklamıştı. Apple’ın ayrıca rakiplerinin çoğuna göre de satın almalarda görece tutucu bir yaklaşımı var.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0