ABD seçimlerinden çıkarılacak en önemli ders

ABD seçimlerinden çıkarılacak en önemli ders

Dünya, geçen yılın kasım ayından beri gerçekleşen ABD seçimlerini konuşup tartışıyor. Seçimlerde hile olduğunu iddia eden mevcut Başkan Donald Trump, aylardır seçimleri kendisinin kazandığını söyleyip durdu. Ancak sonuçlar tam tersi Joe Biden’in kazandığını gösteriyordu.

ABD Kongresi’ni işgale getiren süreç nasıl oluştu?
Dünya Sağlık Örgütü’nün Kovid-19 salgınındaki rolü ne?
CIA Çin’e kenetleniyor

7 Ocak 2021, kendisini kanunlardan üstün gören Trump’ın dünyaya çok güzel ders verdiği tarih. O gün Trump, seçimlerini kendisinin kazandığını söyleyip, taraftarlarını ABD Kongresi önünde gösteriye çağırmıştı. Çağrıya uyup, toplanan grup, daha ileriye gidip, Kongre binasını basıp, işgal etmişti.

Demokrasi ile yönetilen her ülkede seçim sonuçlarına saygı göstermek birinci koşuldur. Ancak Trump bu çiğnenemez koşulu, çiğnemek istedi. İşgal edilen Kongre ve anarşi havası, Trump’a kaybettirdi. Hem kendi ülkesinde hem de dünyadan sert tepkilerle karşılaştı.

Bu hadiseden tüm dünya ve liderlerin çıkaracağı en önemli ders, “Hukukun üstünlüğü ilkesi.”

Çünkü hukuk ve yasalardan üstün kimse yoktur. Bir ülke siyasetine veya yönetimine giren her bireyin halkın seçimine saygı göstermesi, siyasetteki varlığının yegane meşru kaynağıdır.

Tarihe baktığımız zaman hiçbir diktatör ve kanun tanımaz liderin dünyaya bıraktığı bir eser yok. Onun için ABD seçim sürecinden dersler çıkarmak lazım;

Demokrasiye, yasalara uymak. Kaybetmeyi bilmek ve özümsemek. Kendini devlet olarak görmemek. Toplumun huzuru ve refahını gözetmek. Seçimlerde kendi tabanını karşı tarafa karşı bir tehdit aracı olarak kullanmamak.

Aksi taktirde bir günde hem kendi ülkenizi hem de dünyayı karşınıza almış olursunuz. Kimse yasalardan üstün olamaz, olmamalı.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0